22.07.2018
PORTA INFERI
Nový videoklip české power-progmetalové kapely byl ..více

22.07.2018
KVELERTAK
Norové doplnili sestavu po šokujícím odchodu zpěváka ..více

22.07.2018
ROXY BLUE
Hardrockeři z Memphisu, kteří si svou chvilku slávy ..více

21.07.2018
ZZ TOP
Ústřední postava texaské legendy, frontman Billy Gibbons ..více

21.07.2018
CRUADALACH
Pražská folk corová úderka představuje po třech letech ..více

21.07.2018
FALLEN ANGELS
Glamrockoví FALLEN ANGELS z Itálie připomínají své ..více


BULLET FOR MY VALENTINE - Gravity
Což tady je, jen to nejste schopní vidět... ..

BULLET FOR MY VALENTINE - Gravity
Je to ale pořád o tom samém - o kvalitě materi ..

THERION - Les Fleurs du Mal
Vydrzal z tohto albumu pocuvat 2 pesnicky. 1/10 ..

BULLET FOR MY VALENTINE - Gravity
Yaya holt někdo nesnese že se nestojí na míst ..

THERION - Les Fleurs du Mal
Kybel hnoja 1/10 ..

RIOT V - Armor Of Light
Zpěvák skvělý, hodně to táhne nahoru i přes ..

CRYSTALLION - Killer
Po letech jsem tuhle kapelu oprasil a Thomas Strü ..

SALIERI - Babylón
Skutečně velice povedené album. Zpěvák mile p ..

ALMANAC - Kingslayer
Tak se rozloučil i Readman! Nový zpěvák je jak ..

MARDUK - Viktoria
Po hláške "o jejich nejlepším albu od… zmín ..
Za poslední měsíc:
Tomáš TALAPKA (ALL AGAINST NOTHING) - Priateľstvá medzi kapelami sú najviac, kto v nejakej kapele hral tak ten vie.
1486x

SALIERI - Babylón
867x

MELTED SPACE - Darkening Light
700x

CROSSING ETERNITY - The Rising World
482x

BIG CITY - Big City Life
450x

ELVENSTORM - The Conjuring
447x29.07.2018
LOUDNESS (JPN), METALCRAFT..
PRAHA - Nová Chmelnice, začátek od:20:00, vstupné: 499,-

26.08.2018
THE BROADCAST (USA), ŠPINAVÍ LÚZŘI..
Praha, Klub Vagon, začátek od:21:00, vstupné: 299,-

16.09.2018
THE POODLES (SWE) & 2 special guests..
PRAHA - Nová Chmelnice, začátek od:20:00, vstupné: 450,-článků celkem: 6439
recenzí: 5227
reportů: 529
rozhovorů: 355

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


ARKONA - Khram

Minulá deska ruské Arkony „Yav“ znamenala pro kapelu změnu a pro folk potažmo pagan metal novou šťávu. Kapela se vydala odvážným směrem. Ne, že by rezignovala na svůj styl, ale do svého výrazu přimíchala zcela nové prvky a dokázala, že i v tomto žánru lze ještě stvořit něco originálního. Osmá řadovka s názvem „Khram“ pokračuje tam, kde minulá deska končila. Arkona je tak oproti dřívějším počinům vážnější, chce se říct i serióznější, zadumanější a temnější. „Yav“ bylo ještě dosti melodické, ale „Khram“ se pouští ještě do náročnější hudby a pro mnoho fanoušků to může znamenat neskousnutelné sousto. O nějakých veselých folkmetalových písničkách si už můžete nechat jen zdát („stejně jako na „Yav“) a celkově samotný pojem folk metal je spíš pro Arkonu už jen okrajový element. Vyvinuli se. Překvapivě se však odklonili od té jednodušší cesty a spíše jsou hudebně ještě větším undergroundem. Už samotná stopáž skladeb je na „Khram“ kolem devíti minut (jeden opus má dvanáct a další dokonce sedmnáct minut) napovídá, že tady se nejedná o nic pro rádia.

Začíná se intrem „Mantra“, které je plné podivného a strašidelného zaříkávání. Nelidský hlas, skřeky, ozvěna. Velmi působivý úvod. „Shtorm“ je jediná regulérní skladba, která nepřesáhne šest minut. Zde se jedná o zcela klasickou Arkonu. Masha střídá svůj growl s čistým zpěvem, hudební doprovod je tvořen pěkně ostrým pagan metalem a v pozadí mu sekundují lidové nástroje. Střed písně se uklidní a větší prostor dostane právě folklór. „Tseluya Zhizn´“ nabídne sedmnáctiminutovou nálož a jedná se o dosud nejdelší kus v historii Arkony. Začátek je poměrně pomalý, až doom metalový. Hudba nikam nespěchá a spíš se vyžívá v ponuré atmosféře. Jenže pak přijdou i black metalové pasáže s blast beaty a zazní i dechové nástroje. Celkově je příklon k extrémnímu metalu velmi znatelný, avšak melodie tu stále jsou, jen ne tak evidentní. Následuje „bubínková“ pasáž a stejně jako na minulém albu, uslyšíme dětské hlasy. Folklórní nástroje se tu potkávají s moderními zvuky. Ačkoliv skladba může působit z dálky jako ohromný monument, zblízka nabídne ohromnou spoustu motivů, detailů a drobností, které budete odhalovat s dalšími poslechy. Kytarové harmonie jsou působivé a nebojím se tu hovořit o progresivním metalu. Když je člověk nasycen melodiemi, přijde black metalový vichr a vzpomínky na folk metal pošle někam do vzdálené minulosti. Tahle skladba je jedním z vrcholů tvorby Arkony. Ke zkoumání je tu toho hrozně moc.

Průběh „Rebionok Bez Imeni“ je podobný jako u předcházející skladby, zde je však atmosféra ještě zádumčivější, smutnější. Kytary hrají prim a připomínají jak výborný je zvuk celé nahrávky. Ta zní živočišně a přirozeně. Nechci říct, že všechny skladby jsou si podobné a už vůbec ne, že by nastala nuda, ale i další kousky na desce pokračují v nastolené náladě. „Yav“ bylo pestřejším albem, „Khram“ je více stmeleným dílem, které nabídne především atmosféru. A právě v titulní písni se styl Arkony posunuje až k atmosférickému black metalu, protože tempo je zde opravdu neskutečné. Klipová „V Pogonie Za Beloj Ten´yu“ zase přidá více post-metalu. Ach ty kytary! Opravdová slast pro uši. Propracované do posledního detailu. Refrén dokazuje, že Arkona nezapomněla psát zapamatovatelné hitové melodie, jen si je tak trochu schovávají. Kdy jste v metalu naposledy slyšeli tak krásný klavír jako v „V Ladonyah Bogov“? Při tomhle se srdce milovníka hudby roztluče naplno. Když se skladba rozběsní do blackového pekla, opět v té zdánlivé bouři uslyšíte pro tento styl netypické klávesové rejstříky, nechybí ani akustické kytary. Progresivní pagan metal, který v současnosti hraje snad jen právě Arkona. „Volchitsa“ sice nevybočuje z nálady desky, ale malinko se otáčí směrem do minulosti a představuje klasičtější tvář Arkony v tom smyslu, že skladba obsahuje zase o něco více folkových elementů, například flétnu. Svou atmosférou pak jasně patří na závěr alba, protože působí jako takové rozloučení, ke kterému se přidává ještě kratičké outro v podobě druhé části „Mantra“.

„Khram“ není takovým překvapením a zjevením jako bylo „Yav“. Ještě více se však ponořilo do metalového extrému a atmosférična. Zároveň je stále velmi progresivní a v rámci pagan metalové žánru představuje něco zcela unikátního. Pro fanoušky dřívějších alb však může jít o hořkou pilulku a zklamání. Já osobně si myslím, že prvky klasické pro Arkonu zůstaly zachované, jen zabalené do temnějšího tónu a kapela se vydala do sfér složitější hudby. Trochu zvláštně pak vypadá složení aktuálního turné, na které Arkona vyráží s Korpiklaani, Trollfest a Heidenvolk, protože od nich už jsou hudebně opravdu vzdálení.

Supermartonátor             


www.arkona-russia.com

YouTube ukázka - V pogonie za beloj tenyu

Seznam skladeb:
1. Mantra (Intro)
2. Shtorm
3. Tseluya zhizn
4. Rebionok bez imeni
5. Khram
6. V pogonie za beloj tenyu
7. V ladonyah bogov
8. Volchitsa
9. Mantra (Outro)

Sestava:
Maria "Masha Scream" Arkhipova – zpěv, klávesy
Sergei "Lazar" Atrashkevich – kytary
Ruslan "Kniaz" Rosomaherov – basová kytara
Vladimir "Volk" Reshetnikov – lidové nástroje
Andrey Ishchenko – bicí

Rok vydání: 2018
Čas: 1:14:05
Label: Napalm Records
Země: Rusko
Žánr:Pagan metal

Diskografie:
2004 - Vozrozhdeniye
2004 - Lepta
2005 - Vo Slavu Velikim!
2007 - Ot Serdtsa k Nebu
2009 - Goi, Rode, Goi!
2011 - Slovo
2014 - Yav
2018 - Khram


Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 26.02.2018
Přečteno: 907x
počet příspěvků: 2

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Arkona Osobně se mi tento...27. 02. 2018 15:29 Radek
Arkonuposlouchám od...27. 02. 2018 11:39 b.wolf


 
Metalforever.info © 2006 - 2018     RSS - články

stránka byla načtena za 0.19241 sekund.