PEARL JAM - Dark Matter
to Demonick: člověče už si přešlápni, tys to...

PEARL JAM - Dark Matter
Moje velice oblíbená kapela. Je pravda, že...

PEARL JAM - Dark Matter
Zvykni si, tento "redaktor" inak pisať ani nevie...

PEARL JAM - Dark Matter
Jsem fanouškem od roku 1993. Když vynecháme Když...

IMPERIAL AGE - New World
No, je vidět, že co člověk, to názor. Protože za...

NIGHTBLAZE - Nightblaze
Pro vyznavače AOR/melodicrocku nebude od věci...

Ronnie ATKINS - Make It Count
...nejlepší Atkinsova sólovka. Tady se Sava...

BIG BIG TRAIN - The Likes of Us
Skvelá a výpovedná recenzia, Jirko. Album je...

TIERRA SANTA - Mejor morir en pie
Díky, takový koment samozřejmě potěší :-)

TIERRA SANTA - Mejor morir en pie
Díky za tento seriál. Toto a předchozí...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




TEN - Here Be Monsters

Poslední roky nebyly pro britské Ten po umělecké stránce nejlepším obdobím. Desky „Stormwarning“ či „Albion“ odhalily v plné nahotě fakt, že kapela má svůj zenit za sebou a po dobrých albech z přelomu milénia došlo na totální vyčerpání, patrné jak ze skladeb samotných, tak z hlasu zpěváka Garyho Hughese. Ode dna se Ten odrazili s albem „Isla De Muerta“, ač ani toto nebylo výstavním kouskem mixu klasického hard rocku a AOR. Po mizérii předchozích let konečně ukázalo, že se kapela nemusí zaobírat definitivním koncem a že by snad ještě někdy mohla udělat dobrou desku. Léta plynula a Ten se opět zakonzervovali, až se zdálo, že album srovnatelné s počiny „In The Name Of Rose“ či „Spellbound“ (abychom zmínili ty nejlepší) se už od nich čekat nemůže. Hughes, nedávno resuscitující sólovou kariéru, vypadal, že mele z posledního, protože i jeho loňská sólovka „Waterside“ stála za starou belu. Jenže člověk míní a Ten mění…

Konečně, chtělo by se zvolat… Konečně kapela ukázala, proč byla považována za naději ostrovního rocku, ač v době svého začátku už značně nemoderní a určena spíše nostalgikům. To je stav trvalý a to, že Ten fungují ve stejném módu už pětadvacet let. Co se oproti poslední album změnilo? Tentokrát si Ten s novinkou „Here Be Monsters“ dali větší práci a nacházejí se ve své šťastnější skladatelské hodince. Kupodivu nabrali větší množství energie, která předchozím deskám chyběla a podařilo se jim dát dohromady slušnou kolekci, na níž se sice válčí se starými zbraněmi, ale kapela je tentokrát nezapomněla vyleštit a vystavit na odiv. Místy Ten dokonce působí jako politi živou vodou, včetně Hughese, jenž předvádí svůj lepší standard a dokonce v některých skladbách dokazuje, proč byl před lety považován za skutečně dobrého zpěváka. Pryč je jeho unylý a nezajímavý projev...

„Here Be Monsters“ je v zásadě hitová deska. Jakési best of toho, co měla kapela natočit v minulé desetiletce. Ten jsou zářivější, působí živěji a znovu z nich vyzařuje radost ze společného hraní, jako prvotní předpoklad pro to, aby natočili dobrou desku. Kapela zvolí pozvolný úvod „Fearless“, jehož klavírní začátek spíše odkazuje na Hughesovu sólovou tvorbu, ovšem nastupující tvrdší riffy pumpují pomalu energii do žil. Přesto „Fearless“ působí jako nádech, který má posluchače připravit na důležitější momenty desky. Ten se během úvodní skladby dostávájí do varu, jako kdyby chtěli vychytávat zbylé mouchy a následně tasí všechny zbraně v „Chapter And Psalm“, což je hitovka z kategorie těch, které kapela dokáže napsat jen párkrát za kariéru. Nevadí ani osmiminutová stopáž, protože Ten nenechávají posluchače vydechnout, servírují prvotřídní melodie, kterých se Hughes chopil s obrovským entuziasmem, až posluchač snadno dojde ke zjištění, že jeho hlas v posledních deseti letech nezněl tak vášnivě a sebevědomě.

Není to tak, že by se ostatní skladby krčily ve stínu „Chapter And Psalm“. Ten srovnatelně silných věcí napsali na desku více. Ultramelodická a ve svém úvodu tajemnější aurou opatřená „Hurricane“ rovněž zafunguje takřka na první dobrou, stejně jako „The Miracle Of Life“, v níž má největší sílu refrén, poháněný vpřed výraznou souhrou kytar a kláves. Výbornou položkou je i „Anything You Want“, vyzařující naprosto pozitivní atmosféru (ta by k Ten měla patřit…), ve které si kapela do detailu vyhrála s melodickými nápady, v refrénu připomínající legendární práci The Beatles. Odlišnou tvář alba ukazuje dvojice skladeb ze srdce nahrávky – „Strangers On A Distant Shore“ a „The Dream That Fell On Earth“. Kapela až nečekaně přiostřuje výraz, ať je to tvrdými riffy v první jmenované či dramatickými, mluvenými pasážemi v druhé, a kupodivu jí to jde k duhu. To dokládá, že Ten přišli se zajímavým albem, které hýří pestrostí, což u této kapely v posledních letech nebyla samozřejmost.

„Here Be Monsters“ se povedla. Je to skoro až neuvěřitelné zmrtvýchvstání, protože kapela se nepovedenými deskami, které se v její diskografii hromadily ponejvíce před deseti, patnácti lety, skoro odepsala. Snad současná forma Ten vydrží co nejdéle…

Jan Skala             


www.tenofficial.com

YouTube ukázka - Hurricane

Seznam skladeb:
1. Fearless
2. Chapter And Psalm
3. Hurricane
4. Strangers On A Distant Shore
5. The Dream That Fell To Earth
6. The Miracle Of Life
7. Immaculate Friends
8. Anything You Want
9. Follow Me Into The Fire
10. The Longest Time

Sestava:
Gary Hughes - zpěv
Dann Rosingana - kytara
Steve Grocott - kytara
John Halliwell - kytara
Steve McKenna - baskytara
Darrel Treece-Birch - klávesy
Markus Kullman - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 55:28
Label: Frontiers Music
Země: Velká Británie
Žánr: AOR/hard rock

Diskografie:
1996 - X
1996 - In The Name Of Rose
1997 - The Robe
1999 - Spellbound
2000 - Babylon
2001 - Far Beyond The World
2004 - Return To Evermore
2006 - The Twilight Chronicles
2011 - Stormwarning
2012 - Heresy And Creed
2014 - Albion
2015 - Isla De Muerta
2017 - Gothica
2018 - Illuminati
2022 - Here Be Monsters

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 26.03.2022
Přečteno: 1112x




počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Je srandaaké odlišné...27. 03. 2022 14:35 Quirinus


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.10923 sekund.