Pokud by se vyhlašovala soutěž o na první pohled nejklišovatější hudební nosič, mám svého favorita, na jehož vítězství jsem ochoten si vsadit i výraznou část své mrzké almužny. Umíte si představit nadějnější tip, než kapelu, honosící se názvem Riff a album nazvané „Metaloterapie“? Zase na druhou stranu si nemusíte zbytečně lámat hlavu s tím, co se na albu nachází za muziku. Na podstatnou otázku, která z této kombinace tak nějak sama vyplývá, si odpovím sám. Ano, muzika Riffu je postavena na základních metalových kamenech, využívá stokrát osvědčené postupy a vrchní kovář všechny své výtvory kuje na svojí milované hard & heavy kovadlině z 80.let. Ano, tvorba skupiny Riff mi v dnešní době zní poněkud archaicky a snad i lehce naivně. Ano, nic objevného se na albu nenachází. Jenže všechna tahle ano svým způsobem degradují konečný výsledek na albu zaznamený. Kluci jsou totiž evidentně srovnaní s tím, že žádní průkopníci z nich nebudou. A snad z tohohle faktu vyplývá jejich chuť a radost z hraní, které posunují tuhle partu z předpokládané tuctové upachtěné zábavovky o stupeň výš. A tak s nadhledem starého psa, který přenechává nové kousky štěňatům, se Riff drží toho co jim sedí a své místo ve smečce si s přehledem uhájí.
Otřepaná fráze o jednoduchosti a síle v případě Riff platí spolehlivě. Proč se plácat s kdovíjakými složitostmi, když základem téhle muziky je především melodie a nenáročné (pozor, neplést výrazy nenáročné a primitivní) aranže. Přiznávám, malinko košatější a masivnější zvuk bych klidně snesl. Jenže podstata skladeb, obsažených na Metaloterapii spočívá v tom, že si je kluci mohou dovolit zahrát před natřískaným kulturákem s veškerým dostupným elektrickým aparátem, ale i v zahulený hospůdce kdovíkolikáté cenové skupiny jen tak na španělku.
Věřte, není zrovna jednoduché napsat, od kterých kolegů se Riff učili a případně se inspirovali. A tak než abych vypisoval seznam všech kovových legend, zůstaňme raději doma a přisedněme na lavičku ke staršímu bráchovi jménem Kern. A když nasajete atmosféru a výrazové prostředky, které tahle kapela používala v ranějších dobách své tvorby v počátku devadesátých let, hodně se přiblížíte k obsahu Metaloterapie. Mým nejžhavějším tipem na albu jsou melodické orgie v mrazivém „Smích posledního blázna“ a autobiografickém „Prázdnej sál“ a závěrečné zamávání v podobě zklidňujícího instrumentálního „Outra“.
Říkejte si co chcete, veškeré případné výtky k tomu, že benešovští Riff nejsou žádní objevitelé a stylotvůrci, že týhle muziky můžete slyšet kvanta i kdekoliv jinde, že se vám na Metaloterapii nelíbí tohle nebo támhleto, jsou mi šumafuk. Jasně, máte pravdu. Budu-li chtít býti hnidopichem, tu svojí hůl si najdu a budu do Riff mlátit hlava nehlava. Jenže prostě a jednoduše, doposlouchal jsem se do stavu, kdy se název alba, v úvodu napadnutý za svoji klišovitost, postupně stává realitou a mně se u Metaloterapie dobře relaxuje a vzpomíná. Takže Richarde a ostatní kluci z Riffu, klidně si na vašich stránkách změňte údaj o počtu lidí, kterým se vaše muzika líbí a do té řady připočítejte i mě.
|