SWALLOW THE SUN - Shining
Po zveřejnění prvního singlu a obalu desky jsem...

UNTO OTHERS - Never, Neverland
Skvělý album, spadající do letošního top 3, spolu...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Jo jo, to vím. To všude vytruboval Dan Krob,...

SLADE - Whatever Happened To Slade
Desku mám rád.Nejsou tam asi hity na první dobrou...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Hellhammer díky za objasnění. Tahle informace mě...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Brichta měl původně otextovat píseň Vzdálená od...

RISK - The Reborn
Pre mňa je zase uťahané nič doska nasledujúca,...

RISK - The Reborn
Já bohužel nemohu s recenzí souhlasit,pro mně je...

RISK - The Reborn
U nás šířil osvětu místní majitel CD půjčovny....

Jack RUSSELL - Shelter Me
Tyhle reedice vůbec nekupuj, to nemá...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




DEF LEPPARD - X

V táboře Def Leppard panoval na přelomu milénia vcelku klid. Předchozí album „Euphoria“ fanoušci kapele nehodili na hlavu, jak se stalo v případě alba „Slang“, a i když už se nepohybovalo v platinových prodejích, stabilizovalo kapelu a fanouškům nabídlo několik skladeb, o kterých by se dalo říct, že jsou koncertními tutovkami. Doba tehdy začala přát všeobecnému revivalu a úspěch v té době slavili především Bon Jovi, kterým se z desky „Crush“, zejména zásluhou megahitu „It´s My Life“ podařilo udělat světovou senzaci. Def Leppard si začali užívat svého postavení rockových legend. Dostalo se jim hvězdy na chodníku slávy na Sunset Boulevardu, televize VH1 odvysílala jejich dokument „Hysteria – The Def Leppard Story“, který byl velkým úspěchem.

V takové atmosféře kapela začala pomalu připravovat novou desku. Světu brzy oznámila, že na ní bude dělat nejen s producentem Petem Woodroofem, ale také se švédskou dvojicí Per Aldeheim a Andreas Carlsson, což vyvolalo docela rozruch, protože posledně jmenovaný vstoupil ve známost tím, že jeho parketou jsou, kromě Britney Spears, hlavně boybandy Backstreet Boys, N´Sync a Westlife. A teď Def Leppard? Def Leppard jako boyband? Jděte k šípku…

Faktem zůstává, že „X“ je určitě nejpopovější deskou Def Leppard. Mělo to svůj důvod, zmíněný v úvodu článku, a sice, že v roce 2000 dosáhli Bon Jovi velkého úspěchu a Def Leppard se jim možná chtěli vyrovnat. Bon Jovi už také nebyla kapela, která by zůstala u zvuku svých nejslavnějších desek „Slippery When Wet“ a „New Jersey“, ale v průběhu devadesátých let se přetransformovala od hair metalu někam až k poprockovému vyznění. A podobný přerod, který ani náhodou nebyl tak dramatický jako v případě „Slang“, prodělali Def Leppard mezi deskami „Euphoria“ a „X“.

„X“ prakticky neobsahuje žádné reminiscence na „Hysteria“ či „Adreanalize“, jak tomu bylo v případě minulé desky. Jedná se spíše o jednoduché písničky, které mají stejně daleko jak k pop rocku, tak k hard rocku, ostré riffy nahradili spíše akustické kytary a pozitivní nálada. Stejně jako v případě „Euphoria“ se i zde kapele velmi vydařil start alba v podobě úvodní dvojice skladeb – tvrdé „Now“, kde se nebývale využívá i elektroniky a popové „Unbelievable“, která měla být největším hitem alba, ovšem nakonec se kapela rozhodla nasadit jako pilotní singl zmíněnou „Now“. Druhé z dvojice bylo přece jen vyčítáno, že zní až moc popově, že jí odkapává med z každého tónu, a že ji vlastně složili producenti Backstreet Boys. Možná je na tom trošku pravdy, ale i tak se jedná o velmi vydařenou záležitost.

Deska pak vrcholí s příchodem baladické „Long Long Way To Go“ a rock n´rollovější „Four Letter Words“, které se dají označit (společně s úvodní dvojicí) a ještě možná s melancholickou „Everyday“ za to nejlepší, co byli Def Leppard schopni v roce 2002 nabídnout. Už jen proto, že nejpozději od hrůzné „Gravity“ se začíná deska kazit a od úplného průseru konec alba zachrání jen zpěvná „Let Me Be The One“, když věci jako „Cry“, „Girl Like You“ a závěrečná „Scar“ jsou opravdu jen zbytečná vata, se stylem Def Leppard mají společného pramálo a spíše evokují zatracovanou desku „Slang“.

Je to skoro stejné jako u „Euphoria“. Výtečný start, mnohem slabší konec. I tak je „X“ nadprůměrná deska, která je profesionálně zahrána, skvěle zaranžována, ale přece jen máte pocit, že tak trochu bez duše. Určitě to není nejhorší deska Def Leppard, ale stoprocentně ani náhodou nejlepší.

Jan Skala             


www.defleppard.com

YouTube ukázka - Now

Seznam skladeb:
1. Now
2. Unbelievable
3. You´re So Beautiful
4. Everyday
5. Long Long Way To Go
6. Four Letter Words
7. Torn To Shreds
8. Love Don´t Lie
9. Gravity
10. Cry
11. Girl Like You
12. Le Me Be The One
13. Scar

Sestava:
Joe Elliott - zpěv
Phil Collen - kytara
Vivian Campbell - kytara
Rick Savage - baskytara
Rick Allen - bicí

Rok vydání: 2002
Čas: 47:09
Label: Mercury/Vertigo
Země: Velká Británie
Žánr: hard rock/pop rock

Diskografie:
1980 - On Through The Night
1981 - High n´Dry
1983 - Pyromania
1987 - Hysteria
1992 - Adrenalize
1993 - Retro Active
1996 - Slang
1999 - Euphoria
2002 - X
2006 - Yeah!
2008 - Songs From The Sparkle Lounge
2015 - Def Leppard

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 31.12.2015
Přečteno: 2596x




počet příspěvků: 2

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Katastrofální.....s..čka, která...1. 01. 2016 18:43 Kolík
3/10Tomuhle albu jsem...1. 01. 2016 18:23 Gogo


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.40916 sekund.