20.09.2020
2.0
Vrchlabská garážová kapela 2.0 přichází s novým ..více

20.09.2020
POSTCARDS FROM ARKHAM
Na druhou část úspěšného tour k oceňované desce ..více

20.09.2020
FALL FROM EVEREST
Pražská electro post-hardcore čtveřice FALL FROM EVEREST ..více

20.09.2020
VOLUPTAS
Blackeři VOLUPTAS mají venku nové album. Nahrávka ..více

19.09.2020
URIAH HEEP
Zemřel bývalý bubeník této britské hardrockové ..více

19.09.2020
HEATHEN
Včerejší vydání studiové novinky letité ..více


NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
Chlapci, rad bych vas pozadal, aby se diskuze obes ..

NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
... a máš recht, že takový "styl", který nazv ..

NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
tebe bych chtěl někdy potkat, debile. Kdo je u t ..

NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
Hele, lopato, pro někoho je solidní styl Míša ..

METALLICA - S&M 2
Prostě alba z 80.let a "Black album", to mi vysta ..

METALLICA - S&M 2
Megadeth sa práveže o to pokúsily albumom Youth ..

NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
to máš zajisté pravdu, já jsem ND ohodnotil ze ..

NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
Na svůj názor máš samozřejmě právo. Nic to ..

NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
... a podstata je v tom, že chci poslouchat solid ..

NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
Můžu si napsat co chcu a kde chcu, chytroline. ..
Za poslední měsíc:
TÖRR - Chcípni o kus dál
1205x

AMARANTHE - Manifest
998x

TÖRR - Morituri te Salutant
986x

METALLICA - S&M 2
956x

KING DIAMOND - House Of God
921x

KING DIAMOND - The Graveyard
890x26.09.2020
ZNOUZECTNOST, NAŠROT, NONSENSE, ATOMOVÁ MIHULE...
Havlíčkův Brod - KD Ostrov, začátek od:20:00, vstupné: 250

27.09.2020
POWER 5, MY PUSE a THE PANT..
Valašské Klobouky - KD Klobučan - malý sál, začátek od:20:00, vstupné: 130.-

03.10.2020
XIII. STOLETÍ, KELWIN, STOKER. ..
Havlíčkův Brod - KD Ostrov, začátek od:20:00, vstupné: 250článků celkem: 7843
recenzí: 6448
reportů: 573
rozhovorů: 432

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


JEFFERSON STARSHIP - Mother Of The Sun

Když se řekne Jefferson Airplane, většině lidí to symoblizuje rockový pravěk. Dobu, kdy ještě ani nebylo možné mluvit o klasickém hard rocku, natož o různých odnožích metalu či punku. Když Jefferson Airplane slavili největší úspěchy, nic z toho ještě neexistovalo. Kapela vznikla dvacet let po druhé světové válce a hned se stala tou, která v domovském San Franciscu podnítila vznik hnutí hippies, jehož se záhy stala symbolem. Její psychedelický rock, smíchaný s omamným odérem všudypřítomných drog a chlastu, byl najednou tak populární, že kapela vystoupila jako jedna z hvězd na slavných festivalech Monterey Pop Festival a Woodstock. Jejich skladby „Somebody To Love“ a „White Rabbit“ se staly generačním manifestem orvaných a věčně zfetovaných hipíků a i v táboře kapely tehdy vládla deklarovaná láska a mír.

Ovšem všeho do času. Přišel srpen 1969 a s ním brutální vraždy Rodiny Charlese Mansona, přišel prosinec téhož roku a nešťastný festival v Altmamontu (kde Jefferson Airplane rovněž vystoupili) a společnost na hippies rychle změnila názor. Už to nebyli míromiluvní snílci, blábolivě žvanící o lásce, ale zfetovaná zvěř, neštítící se ani nejhorších zločinů, Jejich éra skončila velice rychle, navíc zemřely největší symboly – Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison. Skončili i Jefferson Airplane, naprosto vyřízení nekončícím přísunem drog a nevraživostí nové americké společnosti. V sedmdesátých letech, kdy světem už duněli Led Zeppelin, Deep Purple a Black Sabbath, pro ně stejně nebylo místo. Na jejich troskách ovšem povstala během pár let kapela nová, jakýsi přímý pokračovatel – Jefferson Starship, svázaný s původní formací přítomností frontmanů Martyho Balina a Davida Freiberga, kytaristy Paula Kantnera a zpěvačky Grace Slick. Svým významem už původní kapele konkurovat nemohl, ale všichni zbylí příznivci se většinou shodili na tom, že jako pokračovatel tradic jsou Jefferson Starship důstojní a uznávaní.

Z té původní party, která si pamatuje ještě časy Jefferson Airplane, je dnes členem Starship už jen David Freiberg, neboť Paul Kantner i Marty Balin už hrají na pravdě boží. Proto se také čekalo, že i Jefferson Starship budou patřit minulosti. Opak je však pravdou…. Kapela je v posledních letech opět koncertně činná a na její koncerty dnes chodí i mladíci, jejichž rodiče se možná narodili v době Woodstocku. S vydáním nové desky se dlouho otálelo a vlastně se s ní už ani nepočítalo. Proto je emise novinky „Mother Of The Sun“, která vyšla v poklidu bez jakéhokoliv mediálního humbuku, velikým překvapením. Možná o to větším, že se na ní objevuje autorský vklad zesnulého Martyho Balina, původní zpěvačky Grace Slick a nakonec i basisty Petea Searse, který v roce 1974 patřil k zakládajícím členům Starship. Otěže má v rukou stále pevně David Freiberg, ke kterému se znovu připojila zpěvačka i Cathy Richardson, jakási mladší reinkarnace původní vokalistky Jefferson Airplaine Signe Toly Anderson (ta už rovněž není mezi živými, zemřela v roce 2016 ve věku čtyřiasedmdesáti let).

Na novince „Mother Of The Sun“ stále slyšíme ozvěny Jefferson Airplane, ovšem kapele se v tomto případě povedl kousek vpravdě husarský. Zní na novém albu totiž svěže a současně. Nesnaží se uspokojit potřeby staromilců, protože dobře ví, že s tím v současné době už uspět nemůže. Jejich původní příznivci jsou v důchodovém věku a o nové album kapely budou jevit zájem jen stěží. To Jefferson Starship chápali vždycky a proto se jim dařilo jít s dobou, což vlastně novinka podtrhuje. Zejména úvodní dvojice „It`s About Time“ (slavnostní kompozice s autorským otiskem Martyho Balina a Grace Slick) a „What Are We Waiting For“ jsou jiskřivé rockové hity, které sice mají patinu šedesátých let, ale rezonuje v nich až stadionová atmosféra, pohybující se na hranici klasického rocku, AOR a, světe div se, pop rocku. Zejména v případě druhé jmenované skladby (trochu zbytečně na albu uvedené ve dvou verzích) se jedná o ultimativní hymnu s vypjatým refrénem, kde se skvěle doplňují hlasy Freiberga a Cathy Richardson a kytary rozehrávají čarokrásnou hru.

Stejně přitažlivě zní i bluesovější položky „Setting Sun“ a „Runaway Again“. První jmenovaná je zástupcem syrovější odnože daného stylu a silná chvilka pro Freiberga, „Runaway Again“ jede spíše v popovějším duchu, kde jsou důležité klávesové motivy a zvukové efekty. Jasná spojka s minulostí je představená v živé verzi skladby „Embryonic Journey“ z roku 1967, která patřila k experimentálním chvilkám Jefferson Airplane, kdyby do konceptu „Mother Of The Sun“ však příliš nezapadá. Trochu vybočuje i klavírní barové blues „Don`t Be Sad Anymore“, posmutnělá balada Davida Freiberga, jakési sentimentáůlní ohlédnutí za muzikantským životem, který pro něho jako dvaaosmdesátiletého umělce, nutně spěje k zaslouženému důchodu.

Pokud se jedná o rozloučení s touto americkou legendou, nemohlo „Mother Of The Sun“ dopadnout lépe. Je to svěží kolekce příjemných skladeb, která funguje i sama o sobě, bez návaznosti na minulost. Ta je zde slyšitelná v náznacích, místy i v kouzlení s roztodivnými zvukovými efekty, ale nejdůležitější je skladba jako taková. V tom je síla této nahrávky, přestože při šesti (sedmi) skladbách je to především chutná jednohubka.

Pepsi Stone             


www.jeffersonstarship.net

YouTube ukázka - It s About Time

Seznam skladeb:
1. It`s About Time
2. What Are We Waiting For?
3. Setting Sun
4. Runaway Again
5. Embryonic Journey
6. Don`t Be Sad Anymore
7. What Are We Fighting For? (Extended Version)

Sestava:
David Freiberg - zpěv, kytara
Cathy Richardson - zpěv, kytara
Juda Gold - kytara
Chris Smith - baskytara, klávesy
Donny Baldwin - bicí

Rok vydání: 2020
Čas: 32:02
Label: Golden Robot Records
Země: USA
Žánr: classic rock

Diskografie:
1974 - Dragon Fly
1975 - Red Octopus
1976 - Spitfire
1978 - Earth
1979 - Freedom At Point Zero
1981 - Modern Times
1982 - Winds Of Change
1984 - Nuclear Furniture
1998 - Windows Of Heaven
2008 - Jefferson`s Tree Of Liberty
2020 - Mother Of The Sun

Foto: archiv kapely


Vydáno: 15.09.2020
Přečteno: 460x
počet příspěvků: 2

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Re:The Keeper XIV.:...15. 09. 2020 20:38 Petronius
Také se jmenovali...15. 09. 2020 15:51 The Keeper XIV.


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.56797 sekund.