7.08.2022
HEIDEN
Nové album HEIDEN s názvem "Andzjel" vyjde 11.11.2022. ..více

7.08.2022
SEBASTIEN
Spolupráce kapely SEBASTIEN se zpěvačkou Viktorií ..více

7.08.2022
DÉMOPHOBIA
DÉMOPHOBIA slaví sedmdesáté narozeniny vozidla více

7.08.2022
BAD JOKERˇS CREAM
Do konce roku plánují BAD JOKERˇS CREAM vydat album "Pink ..více

7.08.2022
MORTIFILA
Páté řadové a zároveň první koncepční album ..více

5.08.2022
SAMSON
Ve věku pětasedmdesáti let zemřel bývalý zpěvák ..více


VIRGIN STEELE - The Marriage Of Heaven And Hell Part 2
V roce 1995 vyšlo velké množství kvalitních d ..

OLYMPIC - 4
Ano, opravdu jedna z nejslabších, ne-li nejslab ..

James LABRIE - Beautiful Shade of Grey
Tohle není album pro skalní metalisty a fandy kl ..

OLYMPIC - Jedeme jedeme
OLYMPIC jsem začal poslouchat - a poslouchám ho ..

JACK STARR`S BURNING STARR - Souls Of The Innocent
Slušné album, kterému ale chybí pronikavě mel ..

MASTERS OF ROCK 2022 -Vizovice, čtvrtek (7.7.2022) a pátek (8.7.2022)
pre mňa boli Dead Daisies spolu s Judas Priest a ..

James LABRIE - Beautiful Shade of Grey
pre mňa ako fandu JLB je tento album sklamaním s ..

GRAHAM BONNET BAND - Day Out In Nowhere
Já bych hodnocení bez obav zvedl minimálně o b ..

TRAITOR - Exiled To The Surface
U mě je thrash metal bokovka a když už se k ně ..

FELLOWSHIP - The Saberlight Chronicles
Ač stylem to, co mám velice rád, přesto mi tot ..
Za poslední měsíc:
MASTERS OF ROCK 2022 - Vizovice, sobota (9.7.2022) a neděle (10.7.2022)
2351x

WINGER - Pull
2211x

MASTERS OF ROCK 2022 -Vizovice, čtvrtek (7.7.2022) a pátek (8.7.2022)
1152x

OLYMPIC - Želva
1031x

SINNER - Brotherhood
810x

WINGER - In The Heart Of The Young
806x

článků celkem: 9264
recenzí: 7668
reportů: 585
rozhovorů: 573

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


AL-NAMROOD - Worship The Degenerate

Al-namrood jsou dnes neviditelnější (a možná jedinou) metalovou kapelou, která přichází ze Saúdské Arábie. Země, kde je trvale skrápěna dlažba náměstí Dira krví popravovaných lidí, kde vládne právo šaría a kde podobně laděná tvorba je za hranicí zákona. Už jen to by stačilo k tomu, aby si Al-namrood zasloužili pozornost zbytku metalového světa, ale kdyby k tomu neprodukovali zajímavou hudbu, přišlo by všechno vniveč. Ústřední dvojice, skrytá kvůli bezpečnosti za pseudonymy Mephisto a Ostron, s tím nikdy neměla problém, i když má jen velmi omezené možnosti co se týče nahrávání desek i samotného koncertování. V jednom má obrovskou výhodu, a to je původní myšlenka kapely implantovat do tvorby kromě klasické blackmetalové vichřice ještě velmi výrazné orientální prvky, které celkové znění Al-namrood odlišují do zbytku černočerné scény a dávají jí jasný punc originality.

Tvořit black metal na jednom z nejděsivějších a nejtemnějších míst na světě je nasnadě. Prostředí, ve kterém muzikanti vyrostli a jejich proklamovaný odpor k islámskému zřízení se do tvorby musel nutně promítnout a je mnohem hmatatelnější než u kapel z jiných částích světa, včetně Norska. V tomto kontextu se musí na celou blackmetalovou scénu nahlížet jako na partu pozérů, protože zatímco jiní o pekle zpívají, Al-namrood v něm žijí. Jsou autentičtější, i když je pro ně nemožné zachytit pro black metal mrazivou atmosféru severských plání,ale jejich největší síla spočívá jinde. Tradiční arabská hudba (zejména pro ucho posluchače, který v tomto světě nežije) je z hlediska politických a společenských událostí možná ještě strašidelnější a nervy více drásající než bodavý severák. Proto jsou Al-namrood, tak často využívající tyto motivy, velmi specifickým a neopakovatelným zjevem na metalové scéně.

Přímo hmatatelně je z jejich tvorby cítit atmosféra žhavé pouště, stejně jako peklo arabských věznic a mučíren. Stále více se tento aspekt dere na povrch a přestože se kapela uchyluje k angličtině místo původní hrdelní arabštiny, aspekt lidové hudby z kraje Rijádu a Mekky má stále silnější zastoupení mezi poryvy kytar a kulometnými (samplovanými) bicími. Je jedno, že Mephisto s Ostronem udělali výměnu na postu zpěváka a Humbabu, působícího v kapele od roku 2013, nahradil další tajemný chlápek Artiya`ilem. Ten má ještě o něco hrdelnější hlas než jeho předchůdce, ale v hudbě Al-namrood je vokální prvek jen střípkem do mozaiky než výkladní skříní. Jeho zvířecí chrčení dotváří atmosféru, která je sama o sobě proklatě silná. Skoro až s nezastíranou bázní posloucháte úvodní nástup „Protector Of The Herd“, v němž se jakoby z dálky valí hordy arabských válečníků s bojovou melodií na rtech, aby pak vypuklo naprosto nekontrolovatelné peklo v dusivé smrti kytar.

Jak album postupuje, je lidová složka tvorby Al-namrood stále hlasitější. I když lze první polovinu pětadvacetiminutového alba považovat za tradičně blackmetalovou (tedy v pojetí této kapely) a především titulní „Worship The Degenerate“ zní spíše jako typický stylově kanální výplach, v „Sun Of Liberation“ hrají orientální motivy stejně, ne-li více důležitou roli, čímž atmosféra houstne ještě mnohem více. Mephisto vyšívá arabské ornamenty skrze hradby svých riffů a jejich hypnotické opakování bije kladivem na kovadlinu. Vše vrcholí v závěrečné dvojici „Eclipse“ a „Free Will“, která je tím nejpůsobivějším, co zde (ale i na jiných deskách) Al-namrood předložili. V „Eclipse“ sázejí na jediný výrazný motiv, zasazený do pomalejších a táhlejších kytarových riffů, navíc v závěru zpívaný jakoby stohlavým sborem odevzdaných mučených Arabů. Nejvíce folklórní snažení prohlubuje závěrečná „Free Will“. V ní není místo pro kytary, temný podklad vytvářejí pouze děsivě znějící klávesy a hlavní slovo přebírají lidové nástroje. Z jejich tónů do uší doléhá sžíravé arabské slunce, pražící na nekonečné písečné duny pouště Rub al-chálí. Pocit zmaru je dokonán…

Saúdové tentokrát předkládají krátké dílo, které působí méně sevřeným dojmem než předchozí nahrávky. Spíše naznačuje vykročení k novým metám, v nichž by lidová hudba mohla být v budoucnu kladena na roveň extrémní metalové složce. Jedná se o krok správným směrem, díky němu se tvorba kapely stává ještě naléhavější. Tento potenciál Al-namrood odhalují jen z části, ovšem s příslibem, že bychom se mohli dočkat skutečně velkých věcí.

Pepsi Stone             


FB AL-NAMROOD

YouTube ukázka - Guerillas

Seznam skladeb:
1. Protector Of The Herd
2. Worship The Degenerate
3. Geurillas
4. Sun Of Liberation
5. Eclipse
6. Free Will

Sestava:
Artyia`il - zpěv
Mephisto - zpěv, baskytara, klávesy
Ostron - klávesy, programování

Rok vydání: 2022
Čas: 25:51
Label: Shaytan Records
Země: Saúdská Arábie
Žánr: black metal

Diskografie:
2009 - Astfhl Al Thar استفحل الثأ
2010 - Estorat Taghoot سطورة طاغوت
2012 - Kitab Al-Awthan كتابُ الأوثان
2014 - Heen Yadhar Al Gashq حين يظهر الغسق
2015 - Diaji Al Joor دياجي الجور
2017 - Enkar إنكار
2020 - Wala`at ولاءات
2022 - Worship The Degenerate

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 20.07.2022
Přečteno: 360x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2022     RSS - články

stránka byla načtena za 0.42865 sekund.