7.10.2022
NEIL YOUNG AND CRAZY HORSE
Legendární americký písničkář spojil síly s ..více

7.10.2022
BUSH
Kdysi velice slavní grungeři z Velké Británie stále ..více

7.10.2022
STEEL PANTHER
Srandisté z Los Angeles představí nového basistu Spydera ..více

7.10.2022
SIGNAL2NOISE
V době, kdy americká legenda W.A.S.P. nevykazuje mnoho ..více

7.10.2022
SLEEPING ROMANCE
Italští symfonici, v jejichž čele stojí zpěvačka Lina ..více

7.10.2022
BLIND ILLUSION
Znovu ze zcela jinou sestavou než minule se hlásí tato ..více


MEGADETH - Countdown To Extinction
Krasne album. Moje prve, co som od nich pocul. Sam ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Jen drobné hnidopišské upozornění - je chyba ..

THE HALO EFFECT - Days Of The Lost
Kvalitná práca od majstrov, či konštruktérov ..

PUHDYS - Wilde Jahre
Legendu o Stülpnerovi dávali v TV naposledy v r. ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Obal je od stejného autora, který o par let pozd ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Tahle deska je parádní, ale deset bodů jí ned ..

THE HALO EFFECT - Days Of The Lost
Je to přesně takový pohodový materiál, jaký ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Dodnes se pamatuju jak jsem šel po ulici a z repr ..

PUHDYS - Wilde Jahre
Zajímavé, že kapela má na svých stránkách s ..

MEGADETH - Countdown To Extinction
Tato nahrávka je další dokonalé dílo. Vnímá ..
Za poslední měsíc:
Ozzy OSBOURNE - Patient Number 9
2004x

Tobias SAMMET (AVANTASIA, EDGUY) - Avantasia žije, Edguy odpočívají!
1346x

OLYMPIC - Když ti svítí zelená
1271x

OLYMPIC - Kanagom
1244x

MEGADETH - Rust In Peace
1141x

OLYMPIC - Bigbít
1111x

článků celkem: 9389
recenzí: 7779
reportů: 589
rozhovorů: 580

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


RADIO TAPOK - Наследие

V dnešní krizové době nevíte, která pohroma udeří zítra, zda Rus dodá plyn nebo zda za spotřebovanou elektřinu nedáte půl výplaty. Zjišťujete, že se lidé okolo vás více než o muziku zajímají, kde se nachází nejbližší protiatomový kryt. Rovněž vztah k čemukoliv ruskému je v dnešní době málem trestným činem, přejmenovávají se ulice i zmrzlina. Proto zmínka o vydání alba ruského hudebníka Olega Alexejeviče Abramova, který se ukrývá pod přezdívkou Radio Tapok může mít lehce kontroverzní příchuť. Nic však není černobílé a tak se na tohoho rockera zaměříme.

Oleg je třiatřicetiletý muzikant ruské národnosti a již několik let na svém YouTube kanále zveřejňuje více méně výpravné covery různých zahraničních kapel, třeba Disturbed, Linkink Park, Sabaton nebo Rammstein, ovšem s rusky přebásněnými texty, které ctí originál. Je třeba zmínit, že není cover jako cover, většina podobných „umělců“ používá originál podklad s potlačeným zpěvem a pokud jej sami znovu nahrají, tak většinou s nevalným výsledkem. Ne tak Oleg - jeho převzaté písně jsou precizně nahrány a nazpívány, mají v rusky mluvících zemích milionová čísla přehrání a začínají si jich všímat i tvůrci originálů - Sabaton na své koncerty v Rusku pozvali Radio Tapoka jako hosta, Oleg dokonce jejich píseň „The Attack of the Dead Men“ vydal dříve, než se objevila na albu Švédů. Jistě chytrý firemní tah obou protagonistů. Nevídaná spolupráce nabyla nových rozměrů v písní "Битва за Mоскву" , kterou Sabaton na oplátku převzali z repertoáru Olega.

Radio Tarok se posunul na další metu a v současné době představuje své první autorské album, které vychází pod názvem „Наследие“. Přichází s devíti ruskojazyčnými písněmi v tvrdě metalovém rytmu. Je patrné, že léta přehrávání cover songů se Olegovi dostala do jeho DNA, takže nečekejte nic originálního, ale snůšku kvalitně nahraných songů v metalovém rámci výše uvedených kapel. Písně mají celkem slušný tah na branku. V úvodní „Цусима“ hřmí hypnotický rytmus ve stylu Manowar, následné „Высота 776“ a „Жизнь за царя“ se nesou v Sabaton duchu s příměsí Powerwolf. V „Операция союзная сила“ zní až metalcorové kytary a v refrénu odkazy na Linkink Park. A je tu hit, které si vypůjčili Sabaton. V originále se jmenuje „Битва за Mоскву“ a obsahuje také úryvek ruské hymny. Zajímavé je porovnání obou verzí, pozorný posluchač objeví několik rozdílů. Po pop rockové “Песнь пустыни“ se přitvrzuje metallicovskou „Черный октябрь“. Předposlední „Халкин“ překvapí zabudovaným orientálním motivem a na konci se album vrací ke svému počátku v hymnické „Мясной бор“,která je kompilací Manowar/Sabaton doplněná vsuvkou armádního sboru. Ač většinou podobné "one man" kapely zní poněkud sterilně, zde nic podobného slyšet není, Oleg po klidně pro výše zmíněné kapely mohl skládat a nikdo by nic nepoznal.

Důležitým prvkem tvorby Radio Tarok jsou militaristické texty, ve kterých Oleg popisuje bitvy z ruské historie. Posluchač by mohl očekávat kontroverzní „náhled“ do dějin v rámci ruské propagandy, ale pokud do nich nahlédnete (jsou k dispozici i v anglickém jazyce) je nutno konstatovat, že se v těchto příbězích, např. o bitvě o Moskvu, carských válkách, nebo rusko – japonské válce drží autor oficiálních faktů. Určitou kontroverzi vzbuzují jen ty, které se dotýkají nedávné minulosti, například o glorifikaci ruských výsadkářů v Čečně ("Высота 776") nebo o bombardování Srbska jednotkami NATO ("Операция Союзная сила"). Zde je znát trochu jiný náhled ze strany ruského občana a tady chápeme určitou opatrnost Sabaton akcentovat podobná současná témata.

Nicméně, s čím kdo zachází, tím také schází – Olegovi přátelé z ruské armády mu nic neřekli o „speciální operaci“ na Ukrajině a tak jej v Kyjevě na masivním turné při propagaci novinky zastihlo bombardování. Musel se skrývat a nakonec se jej jeho fandům po několika dnech velmi komplikovanou cestou podařilo dostat za hranice. Nyní je v Rusku a místní termíny turné zatím zrušeny nebyly. Oslavné texty ruské armády získaly trpkou pachuť a fandové z Ukrajiny jej žádají, aby napsal nějakou píseň i o současné válce – dočkají se?

Jirka Lulek             


adiotapok.ru

YouTube ukázka – Битва за Mоскву

Seznam skladeb:
1. Цусима
2. Высота 776
3. Жизнь за царя
4. Операция союзная сила
5. Битва за Mоскву
6. Песнь пустыни
7. Черный октябрь
8. Халкин - гол
9. Мясной бор

Sestava:
Олег Абрамов– zpěv, kytary, basa , bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 37:03
Země: Rusko

Diskografie:
2022 - Наследие

Foto: archiv kapely


Vydáno: 12.04.2022
Přečteno: 603x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2022     RSS - články

stránka byla načtena za 0.44874 sekund.