RISK - The Reborn
Pre mňa je zase uťahané nič doska nasledujúca,...

RISK - The Reborn
Já bohužel nemohu s recenzí souhlasit,pro mně je...

RISK - The Reborn
U nás šířil osvětu místní majitel CD půjčovny....

Jack RUSSELL - Shelter Me
Tyhle reedice vůbec nekupuj, to nemá...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Koukám, že dnes je na netu za 15 euro, což není...

RISK - The Reborn
Výborná deska od začátku do konce nemá chybu...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Jo jo, nejdražší cd mojí sbírky. Tehdy jsem za ní...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
Z poslední desky hráli "Best Time", "Mass...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
„Budeme hrát polovinu nového alba a ne jen staré...

DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
Miloval som Devina, aj som nejake 2-3 koncerty...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




KATATONIA - Brave Murder Day

První polovina devadesátek vrcholila pro Katatonii poněkud netradičně. Místo turné podpořila kapela debutovou desku další nahrávkou „For Funerals to Come...“,épíčkem, které pokračovalo ve stylu alba. Jonas Renkse se v té době seznámil s kytaristou Fredrikem Norrmanem a založil s ním kapelu October Tide. Ta si také libovala v doom metalu a bezbřehé melancholii. Ještě v roce vydání EP kapelu opustil Guillaume Le Huche a Katatonia se rozpadla. Jonas Renkse to nevzdal a rozhodl se do kapely přivést Fredrika Norrmana. Ten přijal a Katatonia pokračovala dál. V roce 1996 vzniklo zajímavé splitko s Primmordial, na nějž každá banda dodala po jedné skladbě.

S Norrmanem v sestavě mohlo začít nahrávání druhé desky. Jenže Renkse přišel o schopnost growlovat. Skupina měla materiál i zamluvené studio, ale neměla zpěváka. Zdánlivě bezvýchodnou situaci pomohl vyřešit kamarád Mikael Akerfeldt z Opeth. S ním za mikrofonem bylo nahráno „Brave Murder Day“. Deska má pouze šest skladeb a stopáž vcelku krátkých jednačtyřicet minut. Kostru nahrávky tvoři první tři songy, které dohromady tvoří název alba.

Úvodní „Brave“ má deset minut a je suverénně nejdelším songem desky. Od začátku upoutá zvuk, který již není tak agresivní jako na debutu. Kapela hraje ve středním tempu a kytary působí depresivně, i když ne hrubě jako u žánrových souputníků. Akerfeldtův growl ihned poznáte, ačkoliv v té době jej neměl tak hluboký jako na deskách Opeth kolem přelomu tisíciletí, místy působí až blackově. „Brave“ přinese po pár minutách parádní kytarovou vyhrávku, v níž Anders Nyström předvádí, co je v něm. Již je velmi znatelný jeho rukopis a zvuk, který Katatonia využívala i na dalších deskách.

„Murder“ načne výrazný kytarový motiv, který působí tak trochu jako siréna. To je v pořádku, ale v pozdějších fázích skladby se ne vždy povedlo nazvučení kytary, která je místy nepříjemná. „Day“ je důležitý song ze dvou důvodů. Žánrově vybočuje a Katatonia v něm poprvé koketuje s trochou elektroniky. Druhý důvod je, že zde čistě zpívá Jonas Renkse typickým ultra-melancholickým způsobem. Skladba nabízí trip-hop, gotickou atmosféru i nekonečný smutek, pasáže, v nichž je sborový zpěv, definitivně posluchače očarují.

„Rainroom“ se vrátí do death/doomových kolejí a jedná se o klasický příspěvek do žánru. Zajímavé jsou momenty, v nichž můžete v pozadí opět slyšet Renkseho hlas. Pořádný příklon k temnotě předvede „12“. Kytary i atmosféra jsou daleko temnější než u předešlých písní. O to více vynikají změny nálad, při kterých Katatonia velmi zjemní. Závěr skladby nabídne myšlenku, jestli si s sebou Akerfeldt nepřinesl pár nápadů z Opeth. Závěrečná „Endtime“ působí jako absolutní konečná všeho. Melancholie a deprese se dá krájet. Zejména úvod skladby je smutný a hudebně působí až post-rockově, jinak jde o klasický death/doom. Renkseho hlas zazní i zde, ačkoliv hlavní pozornost krade vynikající a chorobně znějící Akerfeldt.

Album je zvukově poplatné době a postavení v metalovém undergroundu. „Brave Murder Day“ posunulo kapelu o dost dál. Stále jde o death/doom metal, ale zvuk je jemnější a přesto svým způsobem (na úkor tvrdosti) depresivnější než dřív. Muziku tvrdí skvělé hlasové kreace hostujícího Mikaela Akerfeldta. Zásadním je využití čistého zpěvu Jonase Renkseho a také první experimenty s jinými žánry. Katatonia potvrdila svůj skladatelský talent, který nadále rozvíjela.
K „Brave Murder Day“ jela kapela první zahraniční turné, nicméně na dalších pět let to byla poslední pořádná koncertní činnost. Z desky skupina občas v pozdějších leetch zahrála „Murder“, jinak nic. Growl Mikaela Akerfeltda kapela ještě využila na EP „Sounds Of Decay“ z roku 1997. Je to poslední nahrávka z death/doomového období Katatonie. O rok později už přišla nová deska a s ní i nová tvář skupiny.

Tomáš Marton             


katatonia.com

YouTube ukázka - Brave

Seznam skladeb:
1. Brave
2. Murder
3. Day
4. Rainroom
5. 12
6. Endtime

Sestava:
Jonas Renkse – zpěv, bicí
Blakkheim - kytara, baskytara
Fredrik Norrman - kytara
Host:
Mike Åkerfeldt - growl

Rok vydání: 1996
Čas: 41:12
Label: Avantgarde Music
Země: Švédsko
Žánr: Death/doom metal

Diskografie:
1993 - Dance of December Souls
1996 - Brave Murder Day
1998 - Discouraged Ones
1999 - Tonight´s Decision
2001 - Last Fair Deal Gone Down
2003 - Viva Emptiness
2006 - The Great Cold Distance
2009 - Night Is The New Day
2012 - Dead End Kings
2016 - The Fall Of Hearts
2020 - City Burials
2023 - Sky Void Of Stars

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 27.04.2023
Přečteno: 1186x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09213 sekund.