ACCU§ER - Rebirthless
Německá smečka, u které nikdo neví, jak správně napsat její název (zdali Accuser či Accu§er) vrhla na trh novou placku s titulem "Rebirthless". Slůvko vrhla je přitom zcela na místě. Tohle dílo působí jako chlístanec tekuté hmoty, který se prudkým nárazem roztříští o zem. Neskutečně hrubý námel, jenž se hrne prostorem a po necelých čtyřiceti minutách za sebou nechává pouze spálenou zem. Od této party jsme sice na neotesaný thrash zvyklí, tentokrát je ale hudební nadílka snad ještě intenzivnější. Dobrý dojem navodí už umělecký art motiv, a hned po spuštění alba povedený, moderně zdrsnělý zvuk. Skladby postavené na škrábajících riffech (kytaru vedle Franka Thomse obsluhuje novic Sascha Stange), okázalé hřmotnosti a vášnivém Frankově zpěvu zanechávají ten správný stylový dojem. Deska má perfektní spád, jedna stopa plyne za druhou v ideálním dramaturgickém tempu, díky čemuž má nahrávka obrovskou sílu jako celek. V rychlé rytmice se ukrývá tuna divoké energie, střední vály zhutňují zlověstné nájezdy, deathový akcent a temná atmosféra. Jedinou výtkou může být podobnost s jinými jmény, zejména Sepulturou, i z toho ale Němci díky návalu autentické angažovanosti dokážou v pohodě vybruslit. V pořadí třinácté album Accu§er se povedlo a příznivci starého dobrého thrashe si na něm doslova smlsnou.
8/10
YouTube ukázka - Rebirthless
INVERTED CROSS - Eternal Flames of Hell
Když se povede nějaké album, které vzývá osmdesátkovou školu blacku, speedu a (dejme tomu) thrash´n´rollu, není snadné jej popsat tak, aby člověk neomílal dokola stejné fráze. Ale možná to ničemu nevadí - vždyť daný žánr se také nijak nemění a nevyvíjí. Za zmínku ovšem stojí pouze tehdy, když se autorům povede vyvolat původního tvůrčího ducha, jenž pak proplouvá místností se spokojenou radostí. Španělské bandě Inverted Cross se to na debutu "Eternal Flames of Hell" podařilo. Její stylové zaříkávání otvírá praskající pekelnou bránu, přes kterou lze projít o tři dekády zpět do studiové kobky, v níž tvořili svá alba Venom nebo raní Sodom. Rychlá tempa, satanistická tematika (jež je v případě této party pro jistotu vtělena do názvu i loga), křiklavá sóla a správně zabarvený záhrobový harsh, to jsou základy úspěšné práce španělských hříšníků. Z devatera stop lze jako poslechové návnady zvolit neodolatelné spídovky "Black Leather Hordes" a "Eternal Flames of Hell". Kdo holduje blackened-thrashi v jeho ryze retrospektivní podobně (s výjimkou chytře nearchaické zvukové produkce), bude s debutem formace Inverted Cross téměř jistě spokojen.
7/10
YouTube ukázka - Eternal Flames of Hell
FAÜST - Death Galore
V současné době existuje několik thrashmetalových tuzemských smeček, na které je z pohledu kvality spolehnutí. Týká se to i pražského tělesa Faüst, které po přerodu ze sranda spolku Coldblooded Fish začalo fungovat jako seriózní uskupení, se kterým už je nutné počítat. Po debutu "Tinnitus Inquisition" přichází na řadu následovník s velmi pěkným titulem "Death Galore", který vládne stejnou žánrovou silou. Oním žánrem se rozumí blackened thrash, jenž je výrazně šmrncnutý deathem. Některé riffové pasáže připomínají Obituary v jejich hravější podobě, což je asi největší poklona, kterou jsem schopen domácí partě vysmeknout. Skladby působí jako energeťák na kocovinu, v jejich obsahu se neustále něco děje a čtveřice borců téměř bez přestávky vymýšlí kreace, které chtějí být opakem slůvka letargie. Většinou se to daří, i když je pravda, že daná strategie časem otupí svůj břit, k čemuž přispívá i nepříliš tvárný zpěvákův projev, a za mě osobně také zbytečně hrubozrnný sound. To jsou ale malé věci, které by neměly zastřít zvěst o další zdařilé studiovce, se kterou o sobě dal světu vědět tuzemský spolek Faüst.
6,5/10
YouTube ukázka - Where Nightmares Reign Supreme
|