16.10.2019
RUNNING WILD
Rolf Kasparek připomene svou kapelu novým materiáeml. ..více

16.10.2019
KEEL
Někdejší američtí hairmetalisté nabízejí svým ..více

16.10.2019
TAYLOR HAWKINS AND THE COATTAIL RIDERS
8.listopadu přijde s další sólovkou "Get The Money" ..více

16.10.2019
HER CHARIOT AWAITS
Nový projekt postavil kytarista progresivních Adrenaline ..více

16.10.2019
ECLIPSE
Hardrockeři ze Švédska přivítali ve svých řadách ..více

16.10.2019
BURNT OUT WRECK
Heavymetalisté z britských ostrovů, kde působí i ..více


SINNER - Santa Muerte
Pokud se mně to s něčím neplete, tak Sinner ud ..

CORELEONI - II
Asi sa Ronnie Romero nezúčastnil konkurzu do Got ..

THE 69 EYES - West End
Ač zdaleka nejsem vyznavačem gothiky, byl jsem n ..

DYMYTRY - Agronaut
Bude recenze Revoltera? ..

BLACKRAIN - Dying Breed
Jen pro upřesnění. Ca plane pour moi je cover s ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Já to rozseknu. Mělo vyjít v 12.10. 2018, ale v ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Jo jo o London.Nene nějak v říjnu 2018 jsem se ..

SAINT DEAMON - Ghost
Opravdu zbytečně dlouhému albu naštěstí pom ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Teď mluvíme o čem? O těch London? Ty jsou pře ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Pepsi bude dodatečná recenze?Sice je to z roku 2 ..
Za poslední měsíc:
Kolinss (DEBUSTROL) - Spěcháme maximálně jen na pivo
1720x

ARAKAIN - S.O.S
1227x

ARAKAIN - Legendy
1080x

ARAKAIN - 15 Vol.1 & 2
985x

ARAKAIN - Apage Satanas
953x

SONATA ARCTICA - Talviö
936x27.10.2019
HOUBA, POZOR MAMUT, BANDA...
Havlíčkův Brod - Oko Klub, začátek od:20:00, vstupné: 150

02.11.2019
ATOMOVÁ MIHULE, ČERSTVĚ NATŘENO, NEVIDIM, GIGIGANG, APPLE SPOKESMAN...
Havlíčkův Brod - Oko Klub, začátek od:19:00, vstupné: 150

10.11.2019
DOPETHRONE (can) sludge na evropský tour! GOSPEL OF THE FUTURE (cz) tuzemská ..
Praha - 007 Strahov, začátek od:20:00, vstupné: 23:00článků celkem: 7191
recenzí: 5883
reportů: 564
rozhovorů: 378

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


CASTAWAY – Promo 2006

WARNING!!!
Tato recenze nemá s objektivním hodnocením pranic společného. Je prostým výplodem chorobně závislého mozku, který se konečně dočkal a popisuje víc než cokoliv jiného duševní stav, srovnatelný s duševním stavem Gluma, oňuchávajícího po letech svého znovunalezeného miláška…

Nad Tatrou sa blýska a tím, kdo divo bijú, jsou bratislavští Castaway. Kapela, která by zrovna v této době měla kutit svoje debutové album, předběžně nazvané „Over The Drowning Water“. A předpokládám, že po úvodním varování nikoho nepřekvapí mé konstatování, že pokud jejich prvotina bude alespoň na takové úrovni, jako předkrm v podobě dvouskladbového promomateriálu, je se vskutku na co těšit. Castaway totiž (téměř) dokonale podráždili mé chuťové pohárky, které ve svém skladišti chutí mám uložené na již lehce zaprášené polici s označením „nedotknutelné a jedinečné“. Pravda, toto dráždidlo jsem sice očekával z naprosto jiné světové strany, ale koneckonců, Země je kulatá, takže vydám-li se na východ, nakonec na tu Floridu taky dorazím…

Koho jiného by se slušelo zeptat na klasickou otázku „Co byste si s sebou vzali na pustý ostrov?“ než právě trosečníků (Castaway)? A vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby ke standardním odpovědím typu kytara, přítelkyně, pes a sirky zaznělo i „diskografii Savatage“. Nebo alespoň její podstatnou část, zahrnující období melodicko-agresivních orgií, kytarových ekvilibristik a vokálního čarování. Právě ze zmíněných ingrediencí namíchali Castaway svou ochutnávku a tak i přes můj počáteční povzdech při pohledu na obal, a zjištění, že mě čekají pouhé dvě skladby, si mnu ruce a drmolím „jen houšť, chlapci, jen houšť…“ v očekávání věcí příštích. To podstatné, co na mě z muziky našich východních sousedů zapůsobilo, je účelné zapracování pompéznosti, hudební dramatičnosti a tesklivých slz – typických to znaků Savatage – do vlastních emocí a hudebních nápadů.

„A Different Place“ je našlápnutá agresivní skladba, s typicky navolňovacími pasážemi, které dají vyniknout vokálům a kytarovým kreacím. Úvodní drsně nasekaný riff, zjemňující zvuk kláves, postupně zvyšující se naléhavost zpěvu a k naprosté dokonalosti chybí už jen doladit bombastičnost vícehlasých vokálů. Atmosféra hozená někam do postcrissovského období (Handful Of Rain) a posledních děl Sava (The Wake Of Magellan, Poets And Madmen).

„Sanity Embraces“ s povznášejícím úvodním vokálem přejde do klávesové symfonie s náladou z „Dead Winter Dead“. Dravost, energii a příslušnost k evropskému metalu dají Castaway k dobru v razantní speedopasáži, přirovnatelné k divočině Rage. A znovu ta rozevlátá suverenita kytarového sólování a dramatičnost vokálů. Konečně, textová náplň obou skladeb si o napjatou atmosféru koleduje (stále si myslíš, že má cenu zemřít pro svou zemi? tvůj život je víc než číslo, podléhající rozkazům, a kdo se nakonec pomodlí na tvém hrobě…“ – „A Different Place“). Někoho mi to připomíná… :-)

Pokud lze snad z výše napsaného usoudit, že Castaway jsou pouze kopírkou mých bezkonkurenčních oblíbenců, nenechte se mýlit. Castaway na „Promo 2006“ se drží vlastní cesty a do svého putování jen pustili dráždivou atmosféru a povznášející náladu Savatage. Olivova parta udržuje svět v napětí, kdy že se zase dají dohromady a střípky sava-nápadů, použité v nejrůznějších projektech jednotlivých členů mě sice snad nasytí, ale rozhodně neuspokojí. A to se Castaway bezesporu povedlo. A tak se začínám otřásat netrpělivostí a očekávané „Over The Drowning Water“ se pro mě stává jedním z nejžhavějších tipů letošního roku.

Nedávno jsem se tu kroutil, že dvouskladbové materiály pro zachování alespoň jakési objektivity prostě bodovat nebudu. Chytil jsem se do vlastní pasti. V případě Castaway si tedy uděluji výjimku z výjimky a s bodíky se vytasím (koneckonců, celková stopáž proma by vydala na tři klasické skladby :-) - nějak si to zdůvodnit musím!). Ten zbytek do maximálního hodnocení, který jsem si zatím nechal válet na stole, je pojistka, aby bylo co přihazovat.

Savapip             


www.castaway.sk

Seznam skladeb:
1. A Different Place
2. Sanity Embraces

Sestava:
Mayo Petranin - zpěv
Peter Bulik - kytary
Matus Hanus - kytary, zpěv
Yogi Graus - baskytara
Janko Kovar – bicí
Andrej Kutis - klávesy, zpěv

Rok vydání: 2006
Čas: 12:33
Země: Slovensko


Vydáno: 08.08.2006
Přečteno: 2288x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.16932 sekund.