11.05.2021
K.K.`S PRIEST
Kapela tří bývalých členů Judas Priest, ikonického ..více

11.05.2021
HELLYEAH
Bubeník Roy Mayorga, který se u této kapely stal ..více

11.05.2021
BORNHOLM
Přestože nad osudem této maďarské paganmetalové ..více

11.05.2021
SOLSTICE
S novým basistou Marcelem Salasem se o slovo hlásí tato ..více

11.05.2021
REIGN OF ATHENA
Zbrusu nová power/thrashmetalová parta ze Springfieldu v ..více

11.05.2021
STEELPREACHER
Němečtí milovníci fantasy a piva se po dvaceti letech ..více


WITCHBOUND - The End Of Paradise
Předem je třeba poděkovat za recenzi. Myslím, ..

THE PRETTY RECKLESS - Death By Rock And Roll
Recenze na Evanescence bude. Je už napsaná a če ..

THE PRETTY RECKLESS - Death By Rock And Roll
Jo, s touhle recenzí se ztotožňuji a jsem rád, ..

MARIUS DANIELSEN´S LEGEND OF VALLEY DOOM PART III.
Já jsem Helloween zmiňoval spíš jako nejbliž ..

EVERMORE - Court Of The Tyrant King
Zvukově hodně slabé, řekl bych že bubny jsou ..

MARIUS DANIELSEN´S LEGEND OF VALLEY DOOM PART III.
Tak já vkládám větší naděje do Eunomie než ..

WITCHBOUND - The End Of Paradise
prostě nedám; debutové album výborné, novinka ..

EVERMORE - Court Of The Tyrant King
Parádní deska...teda mohla být. Zpěvák to ,,z ..

O pistolnické bitvě, která už požrala své vlastní vojáky
O L.A. Guns se tu psalo, když vydali desku, jedna ..

O pistolnické bitvě, která už požrala své vlastní vojáky
...k Pepsimu: L.A.Guns patří k těm nejméně za ..
Za poslední měsíc:
SAXON - Inspirations
3050x

THUNDER - All The Right Noises
2992x

WARRANT - Dog Eat Dog
2813x

WARRANT - Cherry Pie
2567x

URIAH HEEP - Look At Yourself
2396x

Ken HENSLEY - My Book Of Answer
2386x

článků celkem: 8372
recenzí: 6899
reportů: 573
rozhovorů: 485

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


DEBUSTROL – Nedoufali jsme v nic... (Část 1)

Velice obsáhlé povídání s kultovní osobou českého metalu Kolinssem máte právě před sebou. DEBUSTROL je legenda, kterou netřeba představovat. Před pár dny oslavili již neskutečných dvacet let existence, takže nebylo vůbec od věci si s Kolinssem pokecat o celé historii kapely. Jelikož materiál je víc než dost dlouhý, tak jsem se rozhodl udělat článek na dvě části. A protože DEBUSTROL není o vypiplanosti a zbytečných řečičkách kolem, tak jsem rozhovor zanechal v pěkně syrové podobě. Bez zbytečných úprav. Ponořte se nyní do klasického období kapely, kdy se desky ještě prodávaly v desetitisícových nákladech a všichni měli hlad po metalu...

Když jsi tenkrát před dvaceti lety dával DEBUSTROL dohromady, čekal jsi, že se dostanete tam, kde jste dnes?


NO TO JE OTÁZKA...JÁ SEM DEBUSTROL DÁVAL DOHROMADY ZA SOCIALISMU, TAKŽE JSEM NEDOUFAL V NIC. KDYŽ JSME SI PÁRKRÁT TENKRÁT ZAHRÁLI, MĚLI JSME Z TOHO VÁNOCE. PROSTĚ TOTÁLNÍ UNDEGROUND. PÁRKRÁT NÁS PŘERUSHILI POLICAJTI atp. NEJVĚTŠÍ AKCE BYLA ASI DEATH METAL SESSION V PRAZE V DOPRAVNÍCH PODNICÍCH, KTERÁ JE JEDINÁ ZAZNAMENANÁ NA VIDEU A JE TO JAKO BONUS NA ZNOVUVYDÁNÉM - VYZNÁNÍ SMRTI.Tahle akce je dneska již naprostý kult. Bereš to jako určitý odrazový můstek?


SAMOZŘEJMĚ. TENKRÁT JSME ŠOKOVALI. 1500 LIDÍ NÁS VIDĚLO NA JEDNOU A JĚŠTĚ V PLNÝ PARÁDĚ - HŘEBÍKY, NÁBOJOVÝ PÁSY A HLAVNĚ SKOKANI. Z TOHO MĚL ASI NEJVĚTŠÍ RADOST VLASTA HENYCH, KTEREJ TO POŘÁDAL HAHAHAHAHAJak se mu to tenkrát vůbec povedlo uspořádat?


TAK TO FAKT NETUŠÍM.I když to máte na stránkách, tak málokdo ví, že jsi byl členem kapely MISTROVO KLADIVO, což byl předchůdce kultovních MASTERS´S HAMMER. Jak tenkrát kapela vypadala?


JO BYL JSEM TAM ASI 2 MĚSÍCE. HRÁL TAM STORM + FIBIGER tzn. HLAVNÍ SKLADATELSKÁ DVOJICE DESKY RITUAL A O TĚCH DALŠÍCH UŽ NIC NEVÍM.Byla to fáze jenom zkoušení nebo jste zahráli i někde veřejně?


JEN ZKOUŠENÍ. KE KONCERTU NAŠTĚSTÍ NEDOŠLO, ALE NAHRÁVKA EXISTUJE.TŘEBA JI JEDNOU DÁM NA STRÁNKY, ALE JE TO CHLÍV ...To bych si osobně velmi rád poslechl.. Stejně tak nahrávku Nukleární pozdravy, což je údajně první neoficiální demo DEBUSTROLu.. Uchovalo se dodnes?


NO VIDÍŠ SNAD JO. MANŽELKA MĚ VČERA DĚLALA POŘÁDEK V KAZETÁCH, TAKŽE NEVÍM ... A CO SE TÝČE 1. KAPELY, TAK TA SE JMENOVALA MODRÝ KABÁT A HRAJU TAM JEN JÁ + MELMUSS TO TEPRVE NÁTĚR ...Takže už víme, kde si vzali KABÁTi inspiraci.. Haha..


TO NE, VONI VZNIKLI TOU DOBOU KOLEM ROKU 1983, TAKŽE TO BYLA NEUVĚŘITELNÁ SHODA NÁHOD.První ofic demo je Vyznání smrti.. Zde už měl DEBUSTROL svojí takřka typickou tvář.. Jak vzpomínáš na toto období?


JO TO BYLO SUPER. TO UŽ JSME VEDĚLI CO CHCEME.Po slušném rozjezdu přišla první překážka - vojna. Ještě k tomu Vlasta Henych zlanařil Melmuse do Törru. Zazlíval jsi mu to hodně?


NE, NAOPAK, JÁ JSEM K TOMU MELMUSE DOKOPAL. ON BYL CELKEM HODNĚ LÍNEJ A NESCHOPNEJ ... HAHAHAHA, MĚL JSEM Z TOHO SÁM RADOST, ŽE NĚCO DOKÁŽE. NIKDO NETUŠIL, ŽE DEBUSTROL BUDE HRÁT DÁL A NA TAKOVÝ ÚROVNI. ŽE TO TADY PRASKNE A BUDEM MOC DĚLAT TAKOVEJ NÁTĚR JSEM NEMOH TUŠIT, TAKŽE JSEM MU ŘÍKAL AŤ TÁHNE ....Kdyby k tomu nedošlo, myslíš, že by to s vámi drtil ještě dneska?


FAKT NETUŠÍM. TŘEBA JO.Jedeme dál.. Návrat z vojny a zářez na sampleru Ultra Metal. Víc než slušný rozjezd po delší pauze..


JO, CELKEM DOBRÝ, AKORÁT TO NEZNÍ TAK, JAK JSME SI PŘEDSTAVOVALI.Smlouvu na debut jste už tenkrát měli v kapse?


NE, NEMĚLI JSME JISTÝ NIC. MY JSME TÍM PODPISEM SMLOUVY S MONITOREM UDĚLALI HROZNOU CHYBU, FAKT HROZNOU. BYLA TO VŮČI NÁM NORMÁLNÍ ZLODĚJNA A MY NADRŽENÝ PITOMCI NA TO SKOČILI. KURVA, JÁ BYCH JE TEĎ NAKOPAL DO PRDELE. ZMRDI !!!Co to? Dopadli takhle všechny tehdejší kapely nebo bylo pár vyvolených, kdo měl větší štěstí a přitom hrál extrémní metal?


JÁ NEVÍM, JAK KDO DOPAD, ALE ASI VŠICHNI STEJNĚ. MY MĚLI JEN TO ŠTĚSTÍ, ŽE SI NÁS NAKONEC VYBRALI SPOLEČNĚ S MASTERS HAMMER JAKO PRVNÍ A NÁM SE SPLNIL DĚTSKÝ SEN. PROSTĚ JĚŠTĚ PŘED ROKEM JSI BYL ZAKÁZANEJ A NAJEDNOU JEDEŠ TOČIT DESKU DO PROFI STUDIA CITRON. NESKUTEČNÝ NE??? TAM ŠLO O TO, ŽE DESKY SE DO TÉTO DOBY PRODALO ASI 40 TISÍC A MY ZA TO DOSTALI OPRAVDU ALMUŽNU. HRŮZA !!!No určitě, ale myslím si, že právě díky tomu hodně kapel naletělo na špek a určitě jich pár díky tomu i skončilo.. Na druhou stranu, tehdy jste určitě byli šťastný jenom z toho, že máte na světě oficiální nosič a peníze jste moc neřešili.. Je to tak?


SAMOZŘEJMĚ, TO NÁM DOŠLO AŽ PŘI VYÚČTOVÁNÍ ... HAHAHAHAHA. ŠLO O TO, ŽE NÁS ZAČALI POTKÁVAT RŮZNÝ LIDI A TY NÁM OTEVŘELI OČI A ŘEKLI, JAK TO JE - DODO, HENYCH...Debut obsahuje mnoho klasik, bez kterých nemůže žádný váš koncert být.. Neštve tě už někdy, hrát stále dokola Protest nebo Vyznání smrti?


NO COMMENT ... NĚKDY MĚ TO PŘÍMO SERE, ALE STAČÍ SE PODÍVAT NA KOTEL A JE TO PARÁDA. MÁM Z TOHO RADOST, ŽE TY PÍSNĚ JSOU PRAKTICKY NESMRTELNÝ LIDOVKY ....A jak si vůbec řadíš debut v osobním žebříčku?


DEBUT JE VŽDYCKY NA 1. MÍSTĚ, PROTOŽE JSME ZAŽILI JĚŠTĚ VINYL. O TO TO BYLO KRÁSNĚJŠÍ, FAKT NÁDHERA !!!Váš první klip byl ke skladbě Údolí hádu. Proč právě tahle pecka?


VYBRALA SI JI SPOLEČNOST MONITOR. MY CHTĚLI NA PÍSEŇ KRVAVÁ PRÁCE, ALE NAKONEC TO VŮBEC NEDOPADLO ŠPATNĚ, JENOM JSME SE HNED NA ZAČÁTKU NATÁČENÍ POHÁDALI :-)Prý jste se zúčastnili i nějaké párty ČT, po které jste pařili s Karlem Krylem až do rána..


JO, TO BYLO NA KONCI ROKU 1991, KDY NEUROPATOLOG SKONČIL JAKO 16. NEJPRODÁVANĚJŠÍ DESKA ROKU A PRO POŘAD HITPARÁDA SE TOČIL Z PRVNÍ DVACÍTKOU TAKOVEJ POŘAD, KDE JSME MEZI TĚMA KŘÍŽKAMA, LUCIÍ A GOTTAMA POTKALI KARLA KRYLA, KTEREJ NÁS MIMOCHODEM POUŠTĚL JEKO JEDINOU METALOVOU KAPELU I NA SVOBODNÝ EVROPĚ. NO A SLOVO DALO SLOVO A PO TOM, CO JSME SE PŘEDSTAVILI, TAK VLASTNĚ SEDĚL U STOLU JENOM S NÁMA, JELIKOŽ TY OSTATNÍ ASI NESNÁŠEL A SAMOZŘEJMĚ MĚL SEBOU KYTARU, TAK JSME HO UKECALI A HRÁL JENOM NÁM U STOLU. TO BYLO FAKT SUPER. PÁRKRÁT SE TAM PŘIFAŘIL KŘÍŽEK, ALE TOHO JSME VYHODILI ... :-)Haha :-) Ještě k písni Údolí hádu... Slyšel jsem, že text skladby je jen překopaná věc Hades od Bathory z první desky. Co je na tom pravdy?


JO, JE TO TAK. TAKY MU NA DEMÁČI DĚKUJU... SNAD MU TO STAČILO, AŤ JE MU ZEM LEHKÁ..Usuzuji tedy, že jsi fanoušek Bathory. Jen tak mimo (když máme na stránkách dlouhý seriál o této legendě), které období Bathory máš nejraději?


SAMOZŘEJMĚ PRVNÍ 3 ALBA. PAK UŽ MĚ TY VIKINGOVÉ NEBRALI. JÁ TEDA OSOBNĚ MILIJU ALBUM - THE RETURN. TO JE MYSLÍM VRCHOL BLACK METALU.Čistokrevný black metal. Mám stejný názor, i když mám raději právě epochální desky... Posuneme se dál, další fošna bylo rovnou mini CD Protest Live. Čí byl nápad to vydat? Kapely nebo firmy? Co si budeme nalhávat, kvalita není zrovna nejlepší...


TO BYL NÁŠ NÁPAD UDĚLAT JAKO PRVNÍ POŘÁDNEM METALOVEJ ŽIVÁK, ALE BOHUŽEL JAK SE UKÁZALO, V TU DOBU NA TO NEBYLY TY SPRÁVNÝ PROSTŘEDKY.On snad žádný živák z té doby nedopadl dobře - např. Arakain nebo Kabát na tom nejsou o nic líp. Na stránkách jsem četl, že se na tomto koncertě propadla podlaha či co...


JO, TO BYLA PRDEL. MY JSME TO NATÁČELI V DIVADLE V ČÁSLAVI A PŘI ASI TŘETÍ PÍSNI SE PŘED NÁMA PROPADLO PROPADLIŠTĚ. NO A LIDI DO NĚJ SPADLI. NIKOMU SE ALE NIC NESTALO...Ve stejném roce jste si připravili druhou desku - Svět co zatočí s tebou. Moje nejoblíbenější placka od vás z první poloviny devadesátých let..


JO, DĚLALI JSME NA TOM HODNĚ S DODEM, TAKŽE TEN RUKOPIS, ZVUK A VŠECHNO KOLEM, JE TÍM HODNĚ OVLIVNĚNÝ. MYSLÍM, ŽE TO NENÍ ŠPATNÁ DESKA, AKORÁT TAM NEMUSELO BEJT TOLIK RŮZNÝCH DOHRÁVEK A ZVUKŮ, KTERÉ VE VÝSLEDKU JSOU NEPŘIROZENÝ.Klip se točil na titulní věc. Věřím, že to musela být zase pěkná prdel.. Tentokrát jste vybírali vy nebo opět firma?


TO JSME SE SAMOZŘEJMĚ SHODLI, PROTOŽE DLE MÉHO NÁZORU JE TO DODNES SUPER PÍSEŇ A STÁLE JI HRAJEME. PRDEL BYLO HLAVNĚ NATÁČENÍ S FREDDYM PO PRAZE. FAKT PRDEL. NĚKDE TO MÁM CELÝ ZDOKUMENTOVANÝ...Souhlasím. Můj osobní favorit.. A co skladba R.A.P. - L.? Zcela možná nadčasová nu metalová záležitost :-)


TAKY SE NÁM LÍBILA, TO BYL DRUHEJ ADEPT NA KLIP. ŠKODA, ŽE K TOMU NEDOŠLO. PRODEJE BYLY VÝBORNÝ. HOLT MONITOR ŠETŘIL, KDE MOHL ...U Monitoru jste skončili a přešli k Popronu. Nebylo to náhodou z bláta do louže?


JO, TO BYLO, ALE V DOBĚ, KDY JSME NEVĚDĚLI, ŽE SE POPRON ROZDĚLÍ NA DVĚ ČÁSTI, BM MUSIC A POPRON. NAKONEC JSME ZŮSTALI U TÝ PARTY POPRON A BYLA TO NAŠE TRAGÉDIE A MÁLEM KONEC DEBUSTROLU ...
PROSTĚ BM MUSIC UŽ NÁS NECHTĚLA, BYLO TO V PRDELI, JELIKOŽ JSME NASRALI MONITOR, TAK NÁS NECHTĚL TAKY. PROSTĚ PRŮSER.A do toho jste natočili nejexperimentálnější desku vůbec...

NO, TO TEDA BYLO TERNO...

Osobně jsem se k Chytré pasti nikdy nedostal, což mě mrzí... Jaká tehdy byla situace uvnitř kapely?


ALE JO, V POHODĚ. AKORÁT TRIFID UŽ V TU DOBU BYL JEDINEJ ROZUMNEJ PROTI NATOČENÍ TAKOVÝHO MATERIÁLU, COŽ JÁ BLBEC NEPOSLECHL ... JSME S CIZÁKEM BYLI JAK NAIVNÍ BLÁZNI A VRCHOLEM BYLA TA COVER VERZE OD ABBY - KING KONG ...Poté však přišla deska, po které mohli fanoušci opět chrochtat blahem - Vyhlazení. Zběsilý návrat ke kořenům?


JO, BYL JSEM NASRANEJ, TAK SEM SE DO TOHO TROŠKU OPŘEL...Deska údajně vznikala zcela ve tvojí režii. Ani jste tentokrát nepovolali Doda..


KOMPLETNĚ CELÝ MATERIÁL KROMĚ MUZIKY VE DVOU PÍSNÍCH – HYENISMUS, KDE DĚLAL HUDBU VOLÁK, COŽ BYLO PRO MĚ TENKRÁT PŘEKVAPENÍ, JELIKOŽ TO BYL MŮJ ŽÁK NA KYTARU ... A PÍSNĚ ZLOČIN Z NEVINNOSTI – TRIFID, JSEM TO CELÝ SLOŽIL A VE ZKUŠEBNĚ DAL S TEHDEJŠÍM BUBENÍKEM HERR MILEREM DOHROMADY.
PRODUKCI JSEM SI DĚLAL SÁM SE ZVUKAŘEM PETREM SLEZÁKEM, KTEREJ HODNĚ POMOHL.Překvapující byl možná návrat pod křídla Monitoru.. Co to?


SITUACE V POPRONU BYLA ŠÍLENÁ A DÍKY KATCE KRÁLOVÝ, KTERÁ ZA NÁS HODNĚ ORODOVALA JSME SE ZASE S ÚSPĚCHEM VRÁTILI NA MONITORK desce jste udělali fotky v Osvětimi. Myslím, že působivější místo jste snad ani najít nemohli...


TO BYLA TAKY ŠÍLENÁ CESTA. NA HRANICÍCH NÁS NECHTĚLI PUSTIT KVŮLI NĚJAKÝM PAPÍRŮM, ALE NAKONEC JSME TAM DOJELI VE ŠKODĚ 105 A V PĚTI... NAFOTILI A HNED ZASE NA OTOČKU ZPÁTKY... KURVA, HRŮZA A DĚS.Všechny desky do Vyhlazení (kromě Pasti) vyšly nedávno znovu za víc než lidovou cenu 100 Kč. Byly ale dost odfláknuté.. Slyšel jsem, že jsi byl zlostí bez sebe, protože jsi měl v plánu udělat něco, jako měl Törr Gallery..


JO, MONITOR MĚ NASRALI, ALE S TÍM NIC NENADĚLÁŠ. TADY VIDÍŠ, ŽE SI TADY KAŽDEJ DEBILNÍ PODNIKATEL MŮŽE DĚLAT CO CHCE - TYHLETY TRENDOVÝ SVINĚ NAKOPAT DO PRDELE !!!
PŘITOM UŽ NA TY STARÝ DESKY NEMĚLI SMLOUVY !!! SVINĚ !!!
SMLOUVU MĚLI JENOM NA VYHLAZENÍ, KTERÁ BYLA NA 10 LET, OSTATNÍ BYLI NA 5 LET ...Tak to je nářez... To se žádná kapela proti tomu nepostavila? Pokud vím, vyšlo takhle hodně nahrávek..


NE, KDE BYCHOM NA TO VZALI PRACHY A ČAS. JSME RÁDI, ŽE ŽIJEM ...
MIMOCHODEM, TĚCH DESEK ZA KILO SE PRODALO CELKEM VELKÝ MNOŽSTVÍ.Tomu věřím... Po Vyhlazení odešel Cizák s Trifidem. Byl to konec jedné etapy Debustrolu?


URČITĚ.Venca Votruba             


foto: archív kapely
www.debustrol.cz

DEBUSTROL - Poflusali jsme Ironům podium... (Část 2)


Vydáno: 15.04.2006
Přečteno: 4426x
počet příspěvků: 3

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Masakr...8. 05. 2006 10:44 Bukaj
Paráda rozhovar,...5. 05. 2006 12:21 Kaly
docela peknej...20. 04. 2006 11:16 Petr


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.78101 sekund.