28.07.2021
DREAM THEATER
Kapela Dream Theater udělá svým fanouškům 22.10. 2021 ..více

28.07.2021
ZZ TOP
Smrtka v posledních dnech řádí jako pominutá. Ve věku ..více

28.07.2021
CITRON
Ostravská legenda oznámila, že na nadcházejících ..více

28.07.2021
SLIPKNOT
V pouhých 46 letech zemřel původní bubeník této ..více

27.07.2021
SINNER GUARD
Nedávno tu byly uveřejněny dvě recenze kapel SkyEye a ..více

27.07.2021
METAL CHURCH
Nečekaně smutná zpráva přišla z tábora této ..více


KISS - Creatures Of The Night
To Desmond: Zásadní vtip obou použitých obalů ..

KISS - (Music From) The Elder
...ale mezi The Elder a Now and Then od Stanleyho ..

KISS - (Music From) The Elder
Kritikou bylo tohle album naopak přijato, s odstu ..

KISS - Creatures Of The Night
S Rock and roll hell je to přesně jak píše Zor ..

KISS - Creatures Of The Night
Připojuji se i já, super album - hlavně ty hrom ..

KISS - Creatures Of The Night
Vidím vzácnou shodu. Aby byla ještě vzácněj ..

KISS - Creatures Of The Night
recenze, Creatures je majstrštyk! 9/10 ..

KISS - Creatures Of The Night
A tohle je naopak skvělé album. Pepsi to napsal ..

KISS - (Music From) The Elder
Připojuju se ke kritikům. Strašné album, kter ..

KISS - Creatures Of The Night
...s Crazy Nights nejlepší řadovka KISS, která ..
Za poslední měsíc:
KISS - Unmasked
4757x

KISS - Dynasty
2563x

KISS - (Music From) The Elder
2506x

KISS - Creatures Of The Night
2441x

Ladislav KŘÍŽEK (CITRON, KREYSON) - O konci Citronu jsme vůbec neuvažovali
2240x

Ladislav KŘÍŽEK (CITRON, KREYSON) - Důležité je do každé skladby dát svoje srdce
1309x

článků celkem: 8496
recenzí: 7003
reportů: 573
rozhovorů: 503

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


MERCYFUL FATE - Don`t Break The Oath

Album "Melissa" vzbudilo obrovský ohlas, neboť se trefilo přesně do vkusu doby, protože heavy metal toho nejklasičtějšího střhu už začínal být okoukaný a fanoušci se poohlíželi po něčem, co dosud neviděli. Mercyful Fate byli ti praví, měli ve svém středu King Diamonda s jeho dosud neslýchaným hlasovým projevem, a texty, vedle kterých se věci od Venom jevily jako dětské říkanky. Pokud byl tehdy na evropské scéně roku 1983 nějaký objev, byli to rozhodně Mercyful Fate.

Koncerty, které propagovaly "Melissu", byly propracovanější než dávné show, King Diamond začal definitivně používat svůj slavný make-up a hvězda kapely na evropských pódiích stoupala velice rychle vzhůru. Firma je proto poslala znovu rychle do studia, protože v kapele cítila potenciál k tomu stát se novým leaderem evropské metalové scény. "Melissa" byla teprve půl roku venku a v kodaňských studiích už vzniká dvojka, které kapela dala název "Don`t Break The Oath"... "Neporušuj přísahu"... Je asi naprosto jasné, jakou...

Mercyful Fate se za ten rok od nahrávání "Melissy" hráčsky velice posunuli. Když při kompozičním procesu zmizel monopol Hanka Shermanna na veškerou hudbu a svůj díl si chtěl ukousnout také King Diamond a Michael Denner, začala kapela vykazovat progresivnější sklony a měla tendence hrát věci složitěji. I přes zákrok producenta Henrika Lunda, který si představoval přímočařejšího nástupce "Mellisy", je "Don`t Break The Oath" složitější, propracovanější a kompozičně náročnější deskou, jež nepolevuje ze svého tahu na branku, který se snad ještě zvětšuje. Navíc King Diamond je ve zpěvu ještě jistější a pokud se na nějaké desce zcela vyprofiloval, je to právě "Don`t Break The Oath".

Tohle album obsahuje vlastně jen samou klasiku. Pokud vynecháme závěrečnou demonstraci síly kapely v její nejslavnější věci "Come To The Sabbath", najde se zde úvodní razantní atak "A Dangerous Meeting", který následuje ještě drásavější "Nightmare", aby pak přes "Desecration Of Souls" vyvrcholila první polovina alba v kytarové exhibici Shermanna a Dennera "Night Of The Unborn". Velmi důležitou skladbou je pak "The Oath", kde je jako výhradní autor poprvé napsán pouze King Diamond. Právě v této skladbě dává ochutnat to, co bude největší devizou jeho budoucí sólové tvorby a hned zkraje navozuje tak hrůzostrašnou atmosféru, že ještě za mnoho let později blednou všemožně pomalované blackmetalové spolky.

Druhá polovina alba se nese ve znamení kreativního výbuchu páně Diamonda, který si jako zdatného sekundanta vybral Michaela Dennera (to může představovat i minutu a půl dlouhá "To One Far Away", která je vlastně pouze exhibicí zpěváka a kytaristy). Z jejich pera pochází výtečná "Gypsy" a Diamond sám pak na závěr nasadil svůj největší drahokam, zmíněnou "Come To The Sabbath", jenž se ihned stala kapelní klasikou. Diamondovy ambice ve spojení s rozvíjejícími se Dennerovými skladatelskými schopnostmi velice nelibě nesl Hank Shermann. Nejenže si najednou připadal na druhé koleji, ale stále častěji se začaly projevovat rozdílné názory na budoucnost kapely. Zatímco Diamond a Denner chtěli pokračovat v nastoleném trendu, v němž Mercyful Fate začínali sloužit jako hudební doprovod Diamondovým příběhům, Shermann se díval spíše za oceán, kde sledoval jak hair metal a melodický hard rock začíná válcovat klasický heavy metal.

Hádky byly stále silnější a cesty všech tří nejdůležitějších členů se začínaly rozcházet, až nakonec Shermann zůstal osamocený. Bylo jaro 1985, pouhý půl rok po vydání "Don`t Break The Oath" a Mercyful Fate byli v troskách. King Diamond byl znovu zavřený v jednom z kodaňských studií a spolu s ním tam byli Michael Denner i Timi Hansen. Hank Shermann chyběl. Když se dozvěděl, že další materiál vzniká bez něho, oznámil odchod z kapely. Tím skončila i první etapa jedné z nejdůležitějších skupin evropského metalu, protože ani jeden ze členů nemohl pod stejným názvem pokračovat. Denner i Hansen zůstali s Diamondem a začali dotáčet skladby pro jeho debutové sólové album, Shermann si založil kapelu s názvem Fate. Ta ještě tentýž rok přišla s bezejmenným debutovým albem, které starým příznivcům muselo způsobit šok, když na něm Shermannova tehdejší posedlost americkým hard rockem dosáhla svého vrcholu. O tom, že by se Mercyful Fate mohli v dohledné době vrátit na scénu, nemohlo být ani řeči,

Pepsi Stone             


www.mercyfulfatecoven.com

YouTube ukázka - Come To The Sabbath

Seznam skladeb:
1. A Dangerous Meeting
2. Nightmare
3. Desecration Of Souls
4. Night Of The Unborn
5. The Oath
6. Gypsy
7. Welcome Princess Of Hell
8. To One Far Away
9. Come To The Sabbath

Sestava:
King Diamond - zpěv
Hank Shermann - kytara
Michael Denner - kytara
Timi Hansen - baskytara
Kim Ruzz - bicí

Rok vydání: 1984
Čas: 43:11
Label: Roadrunner
Země: Dánsko
Žánr: heavy metal

Diskografie:
1983 - Melissa
1984 - Don`t Break The Oath
1993 - In The Shadows
1994 - Time
1996 - Into The Unknown
1998 - Dead Again
1999 - 9

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 04.06.2020
Přečteno: 2594x
počet příspěvků: 12

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
RecenzeAbsolutně...27. 06. 2020 22:30 Radim
Re:SavapipDěkuji, už je...27. 06. 2020 22:23 Radim
to Radim: jak psal...27. 06. 2020 18:19 Savapip
recenzeOmlouvám se za...27. 06. 2020 12:11 Radim
RecenzeTemnější,...27. 06. 2020 12:07 Radim


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.44847 sekund.