28.10.2020
SILENT WINTER
Řecká powermetalová kapela podepsala smlouvu s německým ..více

28.10.2020
ASPERRA
Videoklip ke skladbě více

28.10.2020
ARCH OF HELL
Třetí řadovka ARCH OF HELL "Arrival", kombinující ..více

28.10.2020
ORIGIN OF INFINITY
ORIGIN OF INFINITY chystají nové EP více

27.10.2020
MOONSPELL
Tři roky uplynuly od ambiciózního díla "1755" a ..více

27.10.2020
MAGNUM
Britská hardrocková legenda připravila pro své fanoušky ..více


BENEDICTION - Scriptures
Skvělá fošna. ..

FISH - Weltschmerz
...bylo parádní album. Na ostatní jsem nikdy ne ..

FISH - Weltschmerz
v Marillion by mu to pristalo najviac, si myslím ..

BENEDICTION - Scriptures
Protože zatím nevyšli ani nový Mercyful Fate,a ..

ENSLAVED - Utgard
Tady není o čem. RIITIIR nebo In Times byly výb ..

BENEDICTION - Scriptures
Nejočekávaně jší death metalová deska roku se ..

ARMORED SAINT - Win Hands Down
Určitě bude. Ještě ale čekáme na termín roz ..

ARMORED SAINT - Win Hands Down
Bude v dohledné době recenze novinky? Jinak WHD ..

DOKKEN - Broken Bones
Materiál na Back in the streets byl z velké čá ..

BENEDICTION - Scriptures
Album jsem slyšel, je prostě skvělé! ..
Za poslední měsíc:
BON JOVI - 2020
1304x

BLUE ÖYSTER CULT - The Symbol Remains
980x

ZAKK SABBATH - Vertigo
877x

Jan Skleník SKLENÁŘ (S.P.S.) - Když dřív stál koncert za hovno, řekli to rovnou, teď si to přečteš na facebooku
861x

VHÄLDEMAR - Straight To Hell
850x

PARADISE LOST - Lost Paradise
848x

článků celkem: 7933
recenzí: 6526
reportů: 573
rozhovorů: 439

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


MESSIAH - Fracmont

Tak oni ten svůj návrat myslí švýcarští Messiah vážně. Dlouhých šestadvacet let trvalo, než se tahle parta konečně rozhodla vydat novou desku a rozhodně je na co navazovat. Messiah na světové scéně nikdy neznamenali tolik, co jejich krajané Celtic Frost, protože jejich debut „Hymn To Abramelin“ přišel až rok po slavné a stylotvorné „To Mega Therion“ od Toma Fischera, ale minimálně v zemi helvétského kříže je katapultoval mezi premianty žánru. Extrémním odrůdám metalu se tehdy dařilo a právě Messiah, tolik ovlivněni albem „Seven Churches“ od Possessed, přišli se svou verzí antikřesťanského thrash/deathu a nebylo je možné přeslechnout. Debut sice trpěl dětskými nemocemi v podobě nedotažených nápadů a chudšího zvuku, ale na dvojce „Extreme Cold Weather“ už se Messiah prezentovali jako daleko vyspělejší parta. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let ostatně zažívali své nejlepší období. K „Extreme Cold Weather“ přidali v roce 1991 ještě další klasiku „Choirs Of Horrors“, ovšem úspěch, který slavily zámořské a služebně mladší party jako Death, Morbid Angel nebo Obituary, se jim vyhýbal.

A bylo hůř. Začínala se drolit sestava a „Rotten Perish“ z dvaadevadesátého už nemělo takovou sílu jako předchozí dvě desky. Karty, se kterými Messiah hráli na světové scéně, byly najednou mnohem nižší a labutí píseň, skutečně nepodařená deska „Underground“ (tu nazpíval předák Therion Christofer Johnsson), pro ně představovala hřebíček do rakve. Po ní byl na dlouhá léta konec. Přestože se hlavní tvůrčí mozek kapely, kytarita R. B. Broggi pokusil dát v roce 2003 dohromady starou partu včetně zpěváka Andyho Kainy, čas na ten pravý comeback ještě nedozrál. Když Messiah v roce 2017 oznámili další reunion, nepřikládal tomu nikdo moc velkou váhu. Vše ale začalo být legitimní ve chvíli, kdy kapela ohlásila comebackovou desku. Navíc v sestavě, která natočila „Choirs Of Horror“ a „Rotten Perish“. A to už se počítá…

S vydáním novinky „Fracmont“ se otálelo dlouho. Možná kapela album pilovala, možná si přece jen nebyla jistá tím, jestli je pro desku podobného ražení ta pravá doba, ale nakonec je dílo venku. A Messiah mohou být spokojeni. Podařilo se jim totiž najít průsečík mezi svým klasickým výrazem a tím, jak by klasická deathmetalová deska měla znít v roce 2020. Soudě podle prvních ohlasů z řad fanoušků, tentokrát kapela nespláče nad výdělkem. „Fracmont“ je totiž stylově pevně ukotvená, na druhou stranu ale i řádně barvitá deska, jež se sice drží hnilobných deathmetalových mantinelů, ale vpouští do nich i vlivy klasického heavy metalu (včetně průzračných kytarových sól) a dokonce i progresivního metalu. Hraje rovněž na představivost, když si pohrává s nejrůznějšími zvuky. Intro „Sacrosanctus Primitivus“ sice oplétají pavučiny akustických kytar, z jejich pozadí se noří válečnický chorál, který mohutní, ovšem očekávaný výbuch tentokrát nepřijde. Titulní desetiminutový monument rázně ukáže, že kapela je zpět a progresivnější než dřív a po něm následuje „Morte al dente“ kterou uvede dětské žvatlání, do něhož Broggi konečně nastoupí se svými riffy. Nejprve opatrně, až máte trochu strach, jestli se z kapely nevytratla energie, ale posléze dvoukopáková salva už rozjede obrátky a Messiah se začínají rozehřívat.

Ten pravý deathmetalový vichr přichází s „Urbi et orbi“, papežským požehnáním, které zní ale v podání Messiah spíše jako ďábelské chechtání. Kapela střídá tempa od klasického valivě deathmetalového po pekelně rychlé a koketuje s klasickým thrashem. Když pak Kaina začne deklamovat v latině a Broggi nasadí virtuózní sóla na monotónním rytmickém základu, je ze skladby rázem zásadní okamžik letošní deathmetalové nadílky. Messiah už pak nepovolí. „Singularity“ je dvou a půl minutová smršť, která posluchače připraví na vrchol alba. Tím je „Children Of Faith“, startující uvolněnou minutovou vyhrávkou, pramenem čisté vody tryskající z Broggiho kytary, z níž sice přechod pod deathmetalový kotel může působit trochu nepatřičně, ale za pár poslechů už budete i tento okamžik brát jako samozřejmost. Navíc když kapela umně přeskakuje od klasického death metalu k melodickým vyhrávkám a opět střídá tempa, jako by se nechumelilo.

Přestože „Children Of Faith“ lze brát jako jasný (první) vrchol desky, neznamená to, že by zbytek skladeb nějak strádal nebo dokonce zmíral na úbytě. „Dein Wille Geschehe“ a „Miracle Far Beyond Desaster“ mohou oproti předchozí skladbě působit trochu nevýrazně, ale i z nich je cítit poctivost a zápal pro deathmetalové řemeslo. „My Flesh – Your Soul“ se z počátku plíží jako jedovatý had křovím, ale ve chvíli, kdy kapela nasadí v refrénu ostré tempo, změní se výraz skladby v drtivý útok. Druhý vrchol po „Children Of Faith“ přijde na samý závěr desky. Libozvučný zpěv křesťanské zdravice „Ǎve Maria“ totiž nemilosrdně přetne blasfemická kytarová bouře, Messiah nasazují „Throne Of Diabolic Heretics“, jednu z nejzuřivějších položek nahrávky, upalující v divokém tempu, lemovanou ostrými riffy a vracející se k pravé podstatě nejklasičtějšího death metalu. Výrazný okamžik přijde v pomalejší části, v níž Kainův zpěv kopíruje melodická linka kytarového sóla, která pak neodvratně míří opět k popěvku „Áve Maria“…

Messiah to s touto deskou vyhráli. Dokázali se vrátit na scénu s plnou parádou a jasně práskli do stolu. Stále mají co říct a přišli až s nečekaně svěžím materiálem, kde se mísí jejich deathmetalové srdce, poctivý přístup k práci a schopnost přenést svou muziku přes práh nové doby. Po loňském comebacku Possessed, zase jeden návrat, který má v deathmetalovém ranku smysl.

Pepsi Stone             


Facebook Messiah

YouTube ukázka - Morte al dente

Seznam skladeb:
1. Sacrosanctus Primitivus
2. Fracmont
3. Mort al dente
4. Urbi et orbi
5. Singularity
6. Children Of Faith
7. Dein Wille Geschehe
8. Miracle Far Beyond Disaster
9. My Flesh - Your Soul
10. Throne Of Diabolic Heretics

Sestava:
Andy Kania - zpěv
R. B. Broggi - kytara
Patrick Hersche - baskytara
Steve Karrer - bicí

Rok vydání: 2020
Čas: 49:23
Label: High Roller Records
Země: Švýcarsko
Žánr: death metal

Diskografie:
1986 - Hymn To Abramelin
1987 - Extreme Cold Weather
1991 - Choirs Of Horrors
1992 - Rotten Perish
1994- Underground
2020 - Fracmont

Foto: archiv kapely


Vydáno: 05.10.2020
Přečteno: 630x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Messiah - FracmontS reckou naprosto...5. 10. 2020 16:28 murky


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.63641 sekund.