27.09.2022
JUDAS PRIEST
Britové mají natočené základy pro nové album. Jak ..více

27.09.2022
KABÁT
Vydání nové desky teplických rockerů je na spadnutí. ..více

27.09.2022
ROOT
Přestože zpěvák Jiří Big Boss Valter oznámil, že v ..více

27.09.2022
GREAT WHITE
Podivné problémy na postu zpěváka u této americké ..více

27.09.2022
REPTALIEN
Od loňska funguje na thrashmetalové scéně nová parta, v ..více

27.09.2022
TOMB OF FINLAND
Klasický doom/death metal s důrazem na severskou přírodu ..více


HOUSE OF LORDS - Saints And Sinners
Vypuštěná klipovka mě spolehlivě odradila. N ..

OLYMPIC - Když ti svítí zelená
My jsme tenkrát byli rádi za jakoukoliv boostře ..

OLYMPIC - Když ti svítí zelená
Jako pamětník můžu říct, že Když ti svít ..

OLYMPIC - Když ti svítí zelená
Docela by mě zajímalo, jestli tu desku tehdy bra ..

DORO - Forever Warriors, Forever United
Po čase jsem sebral odvahu a znovu zkusil nedopos ..

PUHDYS - Rock`n`Roll Music
nelze zapomenout, kdysi hodně dávno hráli i v h ..

OLYMPIC - Když ti svítí zelená
8/10 Asi najoblubenejsi album od majstrov vykradac ..

PARKWAY DRIVE - Darker Still
Recenze za mě teda docela mimo. Z obyčejné kop ..

Tobias SAMMET (AVANTASIA, EDGUY) - Avantasia žije, Edguy odpočívají!
Fajn rozhovor....Hlt al jsem v devadesátkách kdy ..

Tobias SAMMET (AVANTASIA, EDGUY) - Avantasia žije, Edguy odpočívají!
Skvělej rozhovor. Hned se mi vybavilo, když sem ..
Za poslední měsíc:
OLYMPIC - Ulice
2035x

MEGADETH - The Sick, The Dying... And The Dead!
1928x

Ozzy OSBOURNE - Patient Number 9
1791x

BLIND GUARDIAN - The God Machine
1281x

Tobias SAMMET (AVANTASIA, EDGUY) - Avantasia žije, Edguy odpočívají!
1215x

OLYMPIC - Kanagom
1131x

článků celkem: 9368
recenzí: 7760
reportů: 589
rozhovorů: 579

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


JUNKYARD DRIVE - Electric Love

Už to vypadá tak, že dánští Junkyard Drive jsou dravou štikou v rybníce evropského hard rocku. Kapela na sebe strhla pozornost už v roce 2017, kdy vydala debut „Sin & Tonic“ a rázem se o nich mluvilo jako o nástupcích amerických Skid Row, kteří dosud nebyli schopni odpovědět pádným argumentem, proč by jejich fanoušci neměli přeběhnout k Junkyard Drive. Debut Dány představil ve výborném světle a ukázal, že na evropském kontinentu se může hrát muzika, z níž čpí špína americké ulice a je uvěřitelnější, než většina part z Nové vlny skandinávského glam metalu, ke které se Junkyard Drive v začátcích řadili. I když druhé album „Black Coffee“ neznamenalo velký krok vpřed a dodnes stojí ve stínu výtečného debutu, a i když se kapela zmítala v personálních problémech, vaz jí to nezlomilo. Co tě nezabije, to tě posílí… Toto staré přísloví platí plně i v případě Junkyard Drive. Poslední roky pro kapelu byly náročné, ale Dánové znovu zvedají hlavu.

I když frontman Kris tvrdí, že kapela prošla obrodným procesem, při kterém se změnily vlivy na její tvorbu a částečně se usídlila v jiném stylu, lze to brát s nadsázkou. Žádný velký stylový kotrmelec Junkyard Drive neabsolvovali. Když Kris avizuje, že dnes poslouchá hlavně Deep Purple a obdiv ke Skid Row a Guns N`Roses už není pro jeho tvorbu tak zásadní, rovněž to není pro novinku „Electric Love“ směrodatné. Z Junkyard Drive se přes noc nestali pokračovatelé Deep Purple, ani nekonvertovali k hardrockovému zvuku sedmdesátých let. Vlivy této dekády se v tvorbě objevují silněji než na předchozích dvou deskách, ale základ zůstává prakticky stejný. Kapela se nejvíce obrací ke glam metalovému hnutí osmdesátých let, odkud si bere největší inspirace i na „Electric Love“. Jde na to komplexněji než v případě předchozích nahrávek, z nichž byli nejvíce cítit Skid Row, teď už nelze konkrétně pojmenovat, jaká kapela měla na tvorbu novinky největší vliv. To je pozitivní zjištění, protože hovoří o skladatelském dospívání dánské čtveřice.

Junkyard Drive na „Electric Love“ získali vlastní tvář, čemuž dopomohly jak personální změny, tak fakt, že Kris se jako zpěvák zbavil zbytečných manýr a klišé, a vyrostl v charismatického frontmana, jenž se necpe do poloh Sebastiana Bacha či Axla Rose, ale zpívá tak, jak mu je přirozené. I co se týče songwrittingu, zdá se, že Junkyard Drive rostou. Dokázali předložit deset přesvědčivých skladeb, které mají silné refrény, úderné kytary a zapamatovatelné melodie, až by se dalo mluvit i o žánrových hitech. Skladatelský génius, s jakým tvořily největší světové legendy, tato parta dosud zcela neobjevila, ale i tak je vidět, že potenciál v ní třímá velmi slušný. Umí napsat pořádně úderné, dravé skladbu „Mind Eraser“, „Let It Burn“ či „Mr. Rock N`Roll“, které by se znovu neztratily v repertoáru Skid Row v éře jejich debutu, dokáže umně zacházet s hardrockovými vlivy sedmdesátých let, které roubuje na svou typičtější tvář v houpavých skladbách „Home“ a „Tomorrow I Will Be Gone“.

Velice důležité pro „Electric Love“ je kromě tvrdých a energických skladeb i baladická složka. Pomalé věci jsou sice jen dvě, navíc poněkud netradičně naservírované za sebou, ale o to více emocí dokáží vyvolat. „The Wonderland Of Temptations“ uvede romanticky znějící klavír (lehce připomene „Run To Your Mama“ od Hardcore Superstar), ovšem po necelé polovině skladby nastoupí celá kapela, Krisův hlas vyšplhá do výšin a exploduje ve strhujícím refrénu, jenž splňuje nejpřísnější kritéria stylových balad. „Mama“ je ještě více emocionální, mísí se v křehké akustické vklady s výbuchy kytar, demonstrující temnější a skličující atmosféru. Obě skladby vybočují z celkového konceptu, ale přispívají k pestrosti alba, v obou graduje snaha o co nejlepší výsledek.

Je lehké se domnívat, že „Electric Love“ posune Junkyard Drive k vysněných metám zase o kousek blíže. Dánové přišli s vyspělou deskou, na níž nejen skládají poklonu vzorům, ale především pilují vlastní tvář, vlastní osobitost. Mohou být dobrým tipem pro ty, kteří baží po nových kapelách, ale ještě je neomrzel starosvětský styl. Junkyard Drive v sobě mísí obojí.

Jan Skala             


www.junkyard-drive.com

YouTube ukázka - Let It Burn

Seznam skladeb:
1. Let It Burn
2. Electric Love
3. Mr. Rock N`Roll
4. Home
5. Let Me Love You
6. Tomorrow I Will Be Gone
7. Mind Eraser
8. The Wonderland Of Temptations
9. Mama
10. Free Your Mind

Sestava:
Kris - zpěv, kytara
Ben - kytara
Sjus - baskytara
Claus - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 40:11
Label: Target Group
Země: Dánsko
Žánr: glam metal/hard rock

Diskografie:
2017 - Sin & Tonic
2018 - Black Coffee
2022 - Electric Love

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 04.09.2022
Přečteno: 363x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2022     RSS - články

stránka byla načtena za 0.99503 sekund.