RISK - The Reborn
Pre mňa je zase uťahané nič doska nasledujúca,...

RISK - The Reborn
Já bohužel nemohu s recenzí souhlasit,pro mně je...

RISK - The Reborn
U nás šířil osvětu místní majitel CD půjčovny....

Jack RUSSELL - Shelter Me
Tyhle reedice vůbec nekupuj, to nemá...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Koukám, že dnes je na netu za 15 euro, což není...

RISK - The Reborn
Výborná deska od začátku do konce nemá chybu...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Jo jo, nejdražší cd mojí sbírky. Tehdy jsem za ní...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
Z poslední desky hráli "Best Time", "Mass...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
„Budeme hrát polovinu nového alba a ne jen staré...

DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
Miloval som Devina, aj som nejake 2-3 koncerty...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




AMBROSE SLADE - Beginnigs

Když se z hlubin průmyslového Wolverhamptonu ve střední Anglii vynořila z mlhoviny poloviny šedesátých let kapela The N`Betweens, nikdo ji nebral vážně. Byla to parta mladých neumětelů, která si chtěla hrát na další The Beatles či The Rolling Stones, měla ráda staré rock n`rolly a blues, ale za živého boha nevěděla, jak do věci proniknout. Bubeník Don Powell a kytarista Dave Hill spolu hráli od začátku šedesátých let jako součást kapely The Vendors, ale pořád k sobě nemohli najít správné parťáky. Měli vyhlédnutého zpěváka Noddyho Holdera, ale ten je s nabídkou, aby se připojil k nově vznikající kapele The N`Betweens (kterou mu Hill s Powellem dali na trajektu, když byli shodou okolností všichni na cestě zkusit po vzoru The Beatles štěstí v Německu), poslal do háje. Nelíbilo se mu co hrají a navíc věřil své kapele Steve Brett & The Mavericks. O pár let později však už vedle Hilla a Powella na pódiu stál a v singlové hitparádě měli společně tolik hitů, že dokázali zahanbit i The Beatles. Na malý moment se zdálo, že jejich kapela, dávno přejmenovaná na Slade, je největší rockovou partou všech dob.

K tomu musela trojice ujít ještě dlouhou cestu a vzít k sobě multiinstrumentalistu Jima Leu, zajisté nejlepšího muzikanta a skladatele z celé čtveřice. Ten přišel prakticky nastejno s Holderem v roce 1966 a první singl, coververze skladby Otise Reddinga „Security“ na ně strhl pozornost. Nebylo na něm nic převratného, ale minimálně Holderův specifický projev, který byl řezavější než jakýkoliv jiný hlas rockového zpěváka, jim zajistil regionální pozornost v okolí domovského Midlands. Ačkoliv ohlas nebyl tak silný, jak se čekalo, kapelu si vyhlédl renomovaný producent Kim Fowley i šéf vydavatelství Fontana Records Jack Baverstock, který trval na tom, aby si kapela změnila přitroublé jméno The N`Betweens, proti čemuž se muzikanti snažili protestovat, jelikož měli za to, že je pod ním zná celý svět. Souhlasili však s tím, že v budoucnu budou vystupovat jako Ambrose Slade, což bylo jméno, které vymyslel Braverstockův spolupracovník.

Na tvorbu debutového alba dostala kapela týden, což byly standardní podmínky, a očekávalo se, že využije sílu svých vystoupení a dokáže ji přetavit do drážek hudebního nosiče. Braverstock na kapelu tlačil, aby desku neposkládala jen z coververzí, které byly běžnou součástí koncertů, ale aby se více soustředila na autorský materiál, protože byl unešen skladbou „Mad Dog Cole“. „Toto byla první velká trhlina při vytváření desky, takže bylo důležité, abychom to neposrali. Měli jsme strach psát vlastní věci, hlavně „Genesis“, ale nutili nás do toho,“ vzpomínal Jim Lea na autorské začátky, protože kapela počítala s tím, že album naplní coververzemi. Na ty došlo, protože čtveřice muzikantů stihla napsat jen čtyři věci, které jí však ostudu nedělají. Ukazuje se v nich zárodek budoucích hitmakerů, například „Pity The Mother“ je skladba, která by klidně mohla pocházet z jejich nejlepšího období.

Vsadilo se na úvodní instrumentálku „Genesis“ jako na první singl a to by velký kámen úrazu. Horší rozhodnutí než vydat zcela průměrnou (Ambrose Slade nebyli Pink Floyd, aby si něco takového mohli dovolit) skladbu bez zpěvu jako jediný singl, který měl prodat album, udělat nešlo. Mohla se vytáhnout jakákoliv jiná skladba a dopadlo by to lépe, kromě „Pity The Mother“ (Lea zde hraje na elektrické housle) či „Mad Dog Cole“ a snad i „Roach Daddy“ úplně špatně nedopadly ani coververze, které sice jsou už naprosto přežité, ale účel by splnily lépe než „Genesis“. Co se týče převzatých věcí, kapela se velmi dobře obula do „Born To Be Wild“ od Steppenwolf či „Ain`t Go No Heart“ z repertoáru Franka Zappy, zato beatlesovská „Martha My Dear“ působí spíše úsměvně a „Journey To The Centre Of Your Mind“ od Amboy Dukes Teda Nugenta trochu chabým a nedotaženým dojmem.

„Beginnings“ je skutečný začátek, který se povedl s výhradami a neukazuje nic, proč by kapela měla být brána za výjimečnou. Posluchači byli téhož názoru a album komerčně propadlo. Lví podíl na tom měl singl „Genesis“, dále nedotaženost celého materiálu a nedostatečná propagace. Ovšem pro kapelu byla deska životně důležitá. Ještě než vyšla, ji slyšel manažer Jimiho Hendrixe a bývalý člen legendárních The Animals Chad Chandler. Byl její sílou ohromen a trval na tom, že chce kapelu dostat pod svá křídla. Jelikož byl díky spojenectví s Hendrixem ve světě hudby velmi uznávaný, byla jeho nabídka pro Ambrose Slade velkým krokem kupředu.

„Neměli jsme úspěch, ale o to nešlo. Tahle deska a spojenectví s Chandlerem nám v Londýně zajistilo pevnou půdu pod nohama, takže to byl pro nás příklad splněné mise,“ zmínil Lea. Z historického pohledu „Beginings“ znamená jen prvotní nádech a obstojnou výchozí pozici do nejdůležitější dekády.

Jan Skala             


www.davehillslade.com

YouTube ukázka - Genesis

Seznam skladeb:
1. Genesis
2. Everybody`s Next One
3. Knocking Nails Into My House
4. Roach Daddy
5. Ain`t Got No Heart
6. Pity The Mother
7. Mad Dog Cole
8. Fly Me High
9. If This World Were Mine
10. Martha My Dear
11. Born to Be Wild
12. Journey To The Centre Of Your Mind

Sestava:
Noddy Holder - zpěv, kytara
Dave Hill - kytara
Jim Lea - baskytara
Don Powell - bicí

Rok vydání: 1969
Čas: 35:30
Label: Fontana Records
Země: Velká Británie
Žánr: classic rock

Diskografie:
1969 - Beginnings
1970 - Play It Loud
1972 - Slayed?
1974 - Old New Borrowed And Blue
1974 - Slade In Flame
1976 - Nobody`s Fools
1977 - Whatever Happened To Slade
1979 - Return To Base
1981 - We`ll Bring The House Down
1981 - Till Deaf Do Us Part
1983 - The Amazing Kamikadze Syndrom
1985 - Rogues Gallery
1987 - You Boys Make Big Noize
1994 - Keep On Rockin`

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 23.09.2024
Přečteno: 478x




počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
SladeSeriál o Slade? -...26. 09. 2024 15:44 PetrR


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09964 sekund.