BURZUM - Burzum
Burzum, Aske, DSEV, HLTO, Filosofem, Belus,...

TO/DIE/FOR - Wounds Wide Open
Tento album sa vydaril.

DAMIENS - Tři smrtelné hříchy Ladislava Křížka
To už tehdy spolupracoval Láďa se slovutným...

XIII. STOLETÍ - Noc vlků
Jakmile spustí třináctka na komorní notu, jsem...

DAMIENS - Tři smrtelné hříchy Ladislava Křížka
Čirou náhodou jsem dnes na stejné vlně a...

DAMIENS - Tři smrtelné hříchy Ladislava Křížka
Píseň Nostradamus doporučuji všem, kteří Damiens...

AD INFINITUM - Abyss
Mne sa to páči, aj keď je to posun od...

SLADE II - Keep On Rockin`
Díky za tenhle seriál!

SLADE II - Keep On Rockin`
To Luboš: Souhlas... Taky bych byl raději, kdyby...

SKARLETT RIOT - Caelestia
Uh, fakt skvělá deska.












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




James Whild LEA - Therapy

I když se po albu „Keep On Rockin`“ příběh Slade neuzavřel a Dave Hill s Donem Powellem jméno kapely udržovali naživu, ačkoliv se přesunuli na nostalgické festivaly a akce pro straší a pokročilé, fakticky Slade skončili odchodem hlavních autorů Noddyho Holdera a Jima Ley. První dokázal, že nechuť k živému vystoupení myslí vážně, po odchodu ze Slade se začal věnovat práci v rádiu a do televizních pořadů chodil vyprávět, jaké to bylo stát v čele kapely, která byla chvilku považována za nástupce The Beatles. Mnohem nenápadnější Lea svět hudby opustil takřka úplně. Peněž měl dost, začal obchodovat s nemovitostmi, zabýval se studiem psychoterapie a když v roce 2002 vystoupil na charitativní akci v anglickém Bilstonu poblíž druhdy domovské hospody Slade, dalo se to považovat za malý zázrak. Na řadu let se jednalo o ojedinělé zjevení kdysi velmi úspěšného muzikanta na veřejnosti.

Jako blesk z čistého nebe způsobilo vydání jeho jediného sólového alba „Therapy“, k němuž došlo v roce 2007. Leovi bylo skoro šedesát, bilancoval svůj život a při té příležitosti si řekl, že by se ještě jednou mohl vrátit do mládí a dát dohromady několik skladeb. To mu nikdy nedělalo problém, ačkoliv vedle sebe neměl Noddyho Holdera. Ovšem nikoho jiného nepotřeboval. Jako nejlepší muzikant ze Slade a zručný multiinstrumentalista si vystačil sám a během roku 2006 začal dávat materiál dohromady. Sešel se se zástupci nahrávací společnosti Polydor, která v letech největší slávy zastřešovala Slade, ale zjistil, že dvakrát nelze do jedné řeky vstoupit a z kontraktu vycouval. Společnost jej po vydání deska chtěla dotlačit na turné, což bylo to poslední, o co by měl zájem. V tom byl za jedno s Holderem a rehodlal se skoro v šedesáti letech trmácet po Evropě nepohodlným autobusem a hrát v klubech s mizerným ozvučením. To měl dávno za sebou.

"Nikdy jsem nebyl přirozeně veřejná osoba, ale nyní se znovu vynořuji jako umělec, osvobozený od tlaku hudebního byznysu,“ řekl Lea s tím, že album bude šířit prostřednictvím webových stránek. Tak také učinil a v průběhu roku jej kompletně uvolnil na síť. Fanouškům Slade, které zklamala Hillova a Powellova „Keep On Rockin`“, se s „Therapy“ musel řádně zvýšit tep. Pokud budeme někde hledat pokračování kapely po rozpadu klasické sestavy, není to u „Keep On Rockin`“, ale u "Therapy". Je jasně slyšet, že Leovým odchodem v roce 1993 přišli Slade o know-how, které si basista vzal s sebou. A kdyby „Therapy“ nevydal, zůstalo by už navěky fanouškům ukryto. I když deska obsahuje novou verzi posledního singlu klasické sestavy, nádherné balady „Universe“ (zpěvu se místo Holdera ujal Lea), není to jediná spojnice s minulostí. Těch jsou v každé skladbě stovky.

Albu dominuje Leův typický rukopis. Přestože deska odstartuje netradičně pomalou „Heaven Can Wait“ (For Those Who Pray)“, stavba melodií, to je typická Jimova práce, s níž je v minutě zpět feeling původních Slade. Pryč je doba „Cum On Feel The Noize“ nebo „Mama Weer All Crazee Now“ či dalších párty-rockových věcí, v nichř Lea navázal na osmdesátá léta, ale v „Big Family“ se vrací k oslavným skladbám sedmé dekády a v „The Valley Of The Kings“ rezonuje deska „Nobody`s Fool“. Jelikož byl Lea všestranným umělcem, najdou se i zcela odlišné prvky, které by se v éře Slade v jeho tvorbě nevyskytly. Důkazem je „Could God Be A Woman“, která má skoro až r`n`b sloku, či „Deadrock UK“, jež se nebojí pytlačit v britpopovém hájemství Oasis. Zde si člověk dokáže dobře představit I „Your Cine World“, která v Leově podání propojuje scénu Oasis, Pulp či Blur s dávným rukopisem The Beatles, či glamrockovým pozlátkem T. Rex.

„Therapy“ je ojedinělou nahrávkou v posledních třiceti letech života pozoruhodného muzikanta. Ačkoliv se k ní Lea vrátil ještě v roce 2016, kdy ji oficiálně vydal na fyzických nosičích, jiné umělecké ambice už řadu let nevykazuje, což tak pravděpodobně zůstane. Je mu pětasedmdesát a to je věk, kdy se člověk k něčemu, co léta nedělal, vrací jen těžko. Je to škoda, svého času byl jedním z nejlepších písničkářů a hitmakerů britských ostrovů.

Jan Skala             


www.jimleamusic.com

YouTube ukázka - Deadrock UK

Seznam skladeb:
1. Heaven Can Wait (For Those Who Pray)
2. Big Family
3. The Smile of Elvis
4. Deadrock UK
5. Could God Be A Woman
6. Go Out In Style
7. Universe
8. Time and Emotion
9. Your Cine World
10. The Valley Of The Kings
11. Why Is Youth Always Wasted On The Young
12. Notice
13. Let Me Be Your Therapy

Sestava:
Jim Lea - zpěv, všechny nástroje

Rok vydání: 2007
Čas: 55:57
Label: Jim Jam Records
Země: Velká Británie
Žánr: classic rock/pop rock/hard rock

Diskografie:
2007 - Therapy

Foto: archiv kapely


Vydáno: 30.12.2024
Přečteno: 186x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2025     RSS - články

stránka byla načtena za 0.27225 sekund.