„ …haló haló, tady Houston, identifikujte se, přepínám.“
„ Tady průzkumná loď třídy A, E.D.G.U.Y., mluví kapitán Sammet, přepínám.“
„Pokračujte kapitáne, přepínám.“
„Vracíme se z průzkumné cesty po zatím známém univerzu. Na naší pouti jsme navštívili mnoho světů, a o těch, které nás zaujaly, bychom vám rádi poreferovali blíže. Zajímá vás to? Přepínám.“
„Tak to jsou skvělé zprávy, kapitáne. Můžete být malinko konkrétnější? Přepínám.“
„Ale jistě. Z těch desítek světů nás zaujalo dvanáct, o nichž vezeme rozsáhlejší záznam. Kupříkladu temně pohádkové království baby Jagy. Démonické, strašidelné město plné požíračů stínů, ve kterém málem poručík Exxel přišel o ten svůj. Planeta plná jeskynních lidí, na které byl téměř zneužit palubní technik Ludwig, nebýt mého chrabrého zásahu. Svět, na němž rukou pevnou a pracovitou vládne Věčný poutník … sice opravdu pevně, ale jen sám sobě. Nechybělo mnoho a vládl by i palubnímu vědci Sauerovi. Svět plný t-t-t-tygrů, na kterém bylo takové množství lásky, že by tam málem zůstal i palubní topič Bohnke. A to ani nemluvím o bojích s ochránci koruny, nebo o úniku před vesmírnou policií! Huh, ale byla to vskutku úžasná dobrodružství, ta nejlepší, jež jsme kdy zažili, ale také ta nejtvrdší. Přepínám.“
„Ano ovšem. Jsme si jisti tím, že záznamy o těchto dobrodružstvích všechny vaše obdivovatele opět zvednou ze židle, tak, jak tomu bylo už mnohokrát předtím. Ještě jednou klobouk dolů, kapitáne. Posílám koordináty k přistání vaší lodi…“
… tak bohužel. Kapitán Sammet svým příslibům dostál odhadem tak z poloviny. Asi nejdiskutovanější termín „nejtvrdší album“ mi ovšem naprosto uniká, na albu, pro znalého posluchače, není zhola nic, co by se tímto termínem dalo označit. Tvrdá, nekompromisní rytmika, bestiálně podladěné kytary, využití nemelodických vokálních poloh (Meshuggah, Suicide Silence, Mortician…) - prvky tvořící „jádro tvrdosti“ všech metalových kapel obecně … naprosto nic takového, a této kapele by cokoli podobného ani nemohlo slušet stejně tak, jako tomu je u převážné většiny skupin honosících se nálepkou „power“, „speed“ a jim podobných. Realita je taková, že kapitán Sammet nám předkládá dvanáct písní na pomezí poweru a hard rocku. Většina, jak je již pro tento žánr tradicí, šlape ve středním tempu, minorita lehce sešlápne plynový pedál, ovšem pro výlet nad atmosféru to není.
Pravdou ale je, přiznejme, že tento vesmírný výlet je šťavnatější než exkurze na ušní, nebo debata o využití žolíků. Přesto ve mně zůstává pocit, že kapitán Sammet má na víc (což jasně dokázal loňskou Avantasií). Že své nejlepší nápady využije na zmiňovanou operu a přebytky předloží své domovské kapele. Přebytky kolikrát i o řád horší a nudnější. Sice je zajímavé se ohánět „vtipnými“ názvy skladeb nebo atypickým obalem, hlavní je (a musí být) hudba samotná. A ta je obdobná už skoro deset let. Logické pokračování éry, jež se započala vydáním „Rocket Ride“. Na albech z této dekády kapela postupně vyměnila speed za hard rock, power z určité části díkybohu zůstal (a to hlavně díky nikdy se nevytrativší melodičnosti, převážně v refrénových pasážích).
Úvodní čtyřlístek se mi jeví jako velmi podařený, příjemně melodický a lehce stravitelný (jen – otevírák „Sabre And Torch“ mohl mít vyvedenější refrén, „Space Police“ a „Defenders Of The Crown“ by se v klidu obešly bez prostředních, vatovitých pasáží a glamový „Love Tyger“ měl dostat lepší vizuální zpracování, rozhodně ne těžce lacině působící kreslenku). „Realms Of Baba Yaga“ táhnou dolů frázovaním a rytmikou lehce atypické refrény, „Rock Me Amadeus“ uprostřed desky mi přijde jako nepovedený vtip. Cover od zesnulého rakouského vokalisty bych bral jako bonus na konec, zde jen svojí nezpěvností zbytečně brzdí melodickou rozjuchanost. „Do Me Like A Caveman“ je příjemná střednětempá záležitost, v „Shadow Eaters“ na nás sice vykouknou speedové výhonky, jedinkrát za celou desku, ale píseň jako celek je jen lehce nadprůměrná. Balada „Alone In Myself“ je naprosto standardní rocková balada, klenotům „Land Of The Miracle“ nebo „Scarlet Rose“ se rovnat nemůže ani náhodou. Nejdelší položka, skoro devítiminutový „The Eternal Wayfarer“ oplývá několika místy, jež nás nechají s láskou zavzpomínat na doby dávno minulé (nosné klávesové pasáže, nebo skvěle harmonicky vedené sólo zhruba v polovině písně a její vokální pokračování). Zde skutečně zaslechneme ducha „The Seven Angels“ nebo „Theater Of Salvation“. „England“ je zábavná rockůvka s textem, který oslavuje anglické hrdiny (s výrazným zaměřením na Iron Maiden) a finální „Aichym In Hysteria“ (vlastně podobně jako „England“) jest výletem do zhruba 30 let staré hudební historie.
Zvuk je slušný, poměrně dobře vyvážený, možná lehce retro znějící. Nástroje jsou svými majiteli natočeny dobře, kapitánův zpěv je klasický (a je dobře, že si letos odpustil hodně svých vibrát ve vysokých polohách). Kláves zde příliš nenajdeme, a pokud, tak dotvářejí hlavně atmosféru a harmonie pod kytarová kila.
Celkově jde o lehce nadprůměrné album - nijak extrémně nenadchne, ani fanouška žánru i kapely neurazí. Několik písní, k nimž se rádi vrátíme, zde lze najít, stejně jak takové, jaké si dobrovolně již nepustíte. Kapela zkrátka předvedla své současné – nikterak mizerné, nikterak dokonalé – schopnosti.
|