20.03.2019
SEBASTIAN BACH
Kanadský vokalista a frontman klasické sestavy Skid Row ..více

20.03.2019
SLIPKNOT
Američané hlásí zeštíhlení sestavy. V té se totiž ..více

20.03.2019
NEAL MORSE
Jeden z lídrů současného progresivního rocku dokončil ..více

20.03.2019
RECKER
Heavymetalisté ze severu Spojených států hlásí změnu ..více

19.03.2019
AVALANCH
Španělská power-progmetalová kapela zveřejní tento ..více

19.03.2019
BERNIE TORMÉ
Irský kytarista, který byl dlouholetou oporou kapely Iana ..více


CHILDREN OF BODOM - Hexed
Hexed zní jako něco mezi Hate Crew Deathroll a A ..

CHILDREN OF BODOM - Hexed
Súhlasím s druhou reckou,najlepš í album novej ..

CHILDREN OF BODOM - Hexed
Definitivni konec vsem nadejim, ze se tahle kapela ..

QUEENSRŸCHE - The Verdict
to Pepsi Stone : myslím, že většina fandů ž ..

GATHERING OF KINGS - First Mission
Zrovna skladu Angels si poustim nejcasteji. Totaln ..

ABBAND - Deratizer
Výborná deska. Naopak si myslím, že je to to l ..

TOTÁLNÍ NASAZENÍ - Kazoo or die!
Tak tohle je opravdu narez .Je mi jich lito ..Tak ..

QUEENSRŸCHE - The Verdict
V pořádku, ta nemoc není smrtelná, tak buď v ..

Johnny GIOELI - One Voice
Tohohle chlapka doopravdy muzu.. ..

IRON SAVIOR - Kill Or Get Killed
Souhlasím s recenzí. Tahle deska sev rámci žá ..
Za poslední měsíc:
RHAPSODY OF FIRE - The Eighth Mountain
1075x

BEAST IN BLACK - From Hell With Love
949x

SEPULTURA - Chaos A.D.
887x

SEPULTURA - Arise
856x

SWALLOW THE SUN - When A Shadow Is Forced Into The Light
822x

SPIRITS OF FIRE - Spirits Of Fire
749x22.03.2019
SPASM, NARCOLEPTIC, RESTRICTION, VAGINAL DIARRHOEA..
Cheb, začátek od:20.00, vstupné: 150

22.03.2019
NAHUM, INNERSPHERE, PURNAMA, MINOR..
BANSKÁ BYSTRICA - RC TARTAROS, začátek od:19:00, vstupné: 6 €

23.03.2019
NAHUM, INNERSPHERE, PURNAMA, SUBURBAN TERRORIST, MORDUM..
KOŠICE - COLLOSEUM, začátek od:18:00, vstupné: 6 €článků celkem: 6851
recenzí: 5588
reportů: 543
rozhovorů: 365

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


D.N.A. - Nomadam

Po nějaké době se nám připomínají novým MCD pražští D.N.A. Ukuchtili nám pět skladeb, které si v ničem nezadají s předešlým materiálem. Trošku víc vsadili na vážnější tvář, přesto nečekejte žádnou stylovou odchylku. Stále se jedná o klasický hevík se silnými vlivy IRON MAIDEN. Změnu na postu zpěváka, kdy Honzu Hlavatého nahradil Radek Kurc ani nepostřehnete, protože si nejsou hlasově vůbec vzdálení.. Paradoxně kapela ale stále schopného vokalistu nemůže najít, protože jsem nedávno na jejích stránkách četl, že opět shání nové „drsného“ frontmana..
A jaké jsou skladby? Klasické, neposadí vás na zadek, ale ani neurazí. Prostě příjemný heavy metal. Nejvíc se mi líbí „Spí v růžích“ s akustickou kytarou a pak hymnická „Hory faraónů“, která je jasným koněm CD. Na závěr je zařazena již stará známá „Svět se točí dál“, moc nechápu její opodstatnění, ale aspoň se trošku protáhne hrací doba.
D.N.A. jsou takový heavy metalový AC/DC. Je zcela evidentní, že ze svého stylu neuhnou ani o píď. Možná se ale mýlím a další deska nás překvapí.. Moc bych na to ale nesázel..

Venca Votruba             

Už dlouho jsem nelistoval žádnou dětskou encyklopedií. A tak mám, zřejmě scestnou, představu, že ta naše metalová kultura je už natolik populární, že by se výraz heavy metal mohl v podobné literatuře objevit. Dětská hlavička by tak například mohla dostat informaci, že „se jedná o hudbu, která se postupně vyvinula do různých směrů, ale prazáklad tvoří agresivnější melodie zahrané pomocí kytar, bicích a basy; kde se muzikanti, spojení do skupin vyjadřují prostřednictvím řevu, nejčastěji k tématům jako je láska, válka, běžný život, kritika společnosti, nadpřirozené věci a motorky. Typickým představitelem uvedeného žánru je …(doplňte dle vlastního uvážení).“ A právě místo těch tří teček by se klidně mohlo vyjímat jméno pražských D.N.A.

S jejich tvorbou jsem se setkal prostřednictvím poloalba „Nomadam“ poprvé. Jde však už o třetí zářez na pažbě, který ve své historii, jejíž vznik se datuje do roku 1999, kluci (a kdysi i jedna dáma) podnikli. Těžko tedy mohu soudit, zda se D.N.A. do současné podoby nějak krkolomně vyvinuli, nebo si ten svůj hevík drhnou od počátku svých věků. Spíš bych se přikláněl k té druhé variantě, protože na albu „Nomadam“ rozhodně není možné vychytávat nějaké přehmaty vyplašených zajíců. Jedná se o velice slušný materiál, který se drží škatule hard a heavy, nesklouzává do kategorie zábavového trápení a šlape naprosto v pohodě. A já (jako obvykle) k tomuto tvrzení dodávám „zaplaťpříroda, že podobné spolky ctí tradice a historii a stále znovu a dokola drhnou ty svoje pamětnické riffy, sóla a melodie“.

Ač se na „Nomadam“ nachází pouze pět skladeb, dalo by se toto album k výše zmíněné encyklopedii přiložit i jako výukový materiál o klasických a standartních postupech. V otvíracím „To se stává“ je to odrecitovaný úvod za doprovodu táhlých kytar k navození atmosféry a přechod do šlapavého rytmu s hutnými kytarami, suverénním zpěvem a nezbytným kytarovým sólem. Titulní „Nomadam“ jako odkaz na neučesaný hard rock, kde díky vzteklému výrazu skladby jsem schopen D.N.A. uvěřit, že zmiňovaná madam si zaslouží někam zakopat, ale jinak nechápu, proč po téhle skladbě je nazvané celé album. Snad pro svou odlišnost od zbytku materiálu, ale dle mého se jedná o nejslabší kousek na placce. Nezbytná plačtivá polobalada „Spí v růžích“. Klasika všech pomalých klasik, moc příjemná záležitost, nosný refrén, podbarvený akustickou kytarou, vysokým vokálem a zvukem zvonů. Houpavá „Hory faraónů“ s tajemnou atmosférou, rozmáchlá hymna s výletem do výškových sfér zpěvákových možností. Závěrečná „Svět se točí dál“, rytmická šlapavá záležitost, ke které se D.N.A. vrací na každém ze svých počinů. Neznám předcházející verze, ale důvod tohoto kroku je jasný. Ta skladba je prostě dóóóóst dobrá. Pokud dobře počítám, D.N.A. na nic podstatného nezapomněli.

České texty, solidní zvuk a jistota toho, že D.N.A. se prošlápnutých cestiček drží a drží a drží a neuhnou. Je to hodně nebo málo? To už nechám na vás, já si s chutí počkám na (snad) chystanou novinku.

P.S. Jen pro pořádek, definice heavy metalu nepochází z mé hlavy, jedná se o zkrácenou citaci z nejmenovaného zdroje.

Savapip 6,5/10

dna.dq.cz

Seznam skladeb:
1. To se stává
2. Nomadam
3. Spí v růžích
4. Hory faraonů
5. Svět se točí dál

rok vydání: 2005
Čas: 24:51


Vydáno: 02.01.2006
Přečteno: 3921x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.15487 sekund.