RAVAGER - Eradicate... Annihilate... Exterminate...
Nekompromisní titul a na poměry žánru slušný obal, to jsou první výstražné ukazatele, kterými blikají nováčkové Ravager při vjezdu na thrashovou scénu. Šofér Marcel Lehr nastartoval tuto smečku před třemi lety, loni se svými spolujezdci vydal EP „Alarm Clock Terror“ a letos již následoval náraz v podobě debutové fošny „Eradicate…Annihilate…Exterminate“. Pánové přitom nehodlají výletnicky bloumat po nějakých experimentálních cestičkách, naopak rovnou zařazují nejvyšší stupně a za rozumných čtyřicet minut jsou v cíli. Samozřejmostí je občasné zákrutové zbrzdění, které navede rytmiku k další přímočaré rychlodráze. Takových zvratů je ve skutečnosti dost a jejich množství tvoří důležitý stavební kvádr ve variabilní hře skladeb. Dalším strategickým prvkem je zpěvákův psychotický poloječák, stejně jako občasný deathový feeling, jemuž kontrují melodické vyhrávky a sóla. Desatero písní udržuje jemně nadprůměrný standard, který potěší fanoušky průzračně čisté osmdesátkové školy. Určitou brzdu představuje průměrný sound a postupem času značná kompoziční schématičnost, nasazení hudebníků je ale natolik silné, že na podobné úvahy není moc prostoru. Ucházející debut.
6,5/10
YouTube ukázka - Dr. Mad
TERRIFIER - Weapons of Thrash Destruction
Velmi podobně jako Němci Ravager na to jdou také Kanaďané Terrifier, s tím, že zvukově je vše o třídu lepší a mně osobně více sedí také zpěv maníka se jménem Chase Thibodeau. Jinak pánové nejsou žádní zelenáči, naopak většina sestavy se etablovala z party Skull Hammer, která na scéně válčila od roku 2003, přičemž se hudebníci o devět let později rozhodli přejmenovat na Terrifier. Studiovka „Weapons Of Thrash Destruction“ je druhým zápisem kapely, na jejíž obsah skvěle sedne modifikovaný titul jednoho z Megadeťáckých alb, který pánové uvádějí na facebookové stránce, tedy: „Thrashing is our business…and business is good!“. Tihle borci mají inkriminovaný žánr evidentně v krvi, přičemž datum vzniku Skull Hammer zároveň vylučuje myšlenky o pouhém vyvezení se na druhém thrashovém boomu z konce první dekády milénia. Tempové kličky, živelně ohnivá sóla, zručné technické přechody a náležitě kousavé riffy, tím vším oplývá novinka této smečky. Spokojeni tak budou fandové legend jako Testament nebo Exodus, jejichž ex-zpěváka Roberta Dukese Chaseův křepot nejednou upomene. Za nesvaté vítězné trio volím flákoty „Violent Reprisal“ s démonickým tahem, „Bestial Tyranny“ s nečekaně melodickým sólem a „Sect Of The Serpent“, která je závěrečnou a zároveň nejlepší položkou díla, když nabízí působivou vnitřní gradaci v čele s masakrálně naspídovanými pasážemi. Další z lahodně šťavnatých thrashových špeků, tím je novinka kanadských Terrifier!
8/10
YouTube ukázka - Reanimator
PRIMAL ATTACK - Heartless Oppressor
Portugalci Primal Attack patří mezi zástupce modernější thrashové školy. Na jejich novince uslyšíme typické střídání vokálních poloh, groovy i corové postupy, nejde však o dominantní vlivy a v základu neustále probublávají ostré thrashové přísady, pro které moderní ingredience tvoří toliko nápadité výrazové zpestření. A protože po zvukové stránce jsme na tom dokonce ještě lépe, než u výše hodnocených Kanaďanů, stává se poslech fošny „Heartless Oppressor“ sytým metalovým zážitkem, ve kterém strhávají v prudkém tempu dávkované riffy („Red Silence“, „Halfborn“), pro-koncertně šlapavé fráze („The Prodigal One“, „Heart And Bones“), melodické motivy („Truth And Consequence“, „Hypersonic Generation“), nebo dynamická stavba písní za použití elektronických cingrlátek („Strike Back“). Celá progresivní smršť možná vlivem jisté kompoziční repetice v posledních dvou položkách zlehka upadá, předešlé dění je však kvalitní dostatečně a zápis "Heartless Oppressor" Portugalcům v žádném případě ostudu nedělá.
7,5/10
YouTube ukázka - Halfborn
|