V loňském roce se možná neurodilo tolik prvotřídních alb, nicméně hudebních počinů, které se dají označit jako velmi dobré, vyšla celá řada. I proto jsem bilanční výčet doplnil o dvě obsáhlé podtabulky, včetně thrashmetalové sekce. Ve všech případech jde o díla, která by se měla v přehrávačích ohřát déle, nežli jednu jedinou sezónu. V celkovém měřítku je tedy možné uplynulý metalový rok hodnotit jako úspěšný a v rámci předchozích let v pohodě konkurenceschopný.
TOP výběr (abecedně):
Edu FALASCHI - Eldorado
V případě sólovek tohoto brazilského umělce je nemožné nezmínit jméno jeho nejslavnějšího působiště. Tvorba legendární Angry skutečně dýchá z hudby "Eldorada" (ale i předešlé desky "Vera Cruz") na sto honů, ve své kompaktní chytlavosti a věrnosti stylu se ale pro mnohé posluchače - např. mě - můžou Falaschiho alba stát ještě o kousek atraktivnější.
MAGIC OPERA - Battle of Ice
Od chvíle, kdy italský hudebník Marco Garau odešel z Derdian, dostal jeho projekt Magic Opera nový rozměr. Nyní se k tomuto tělesu upínají fanoušci, kterým jsou blízké hořkosladké melodie a hapkovsky osudové motivy. Doufejme proto, že původní Markův záměr, že Magic Opera bude pouze tříalbovou záležitosti, zůstane po loňském vývoji událostí nenaplněn.
PRYDAIN - The Gates of Aramore
Kvůli řeckému zpěvákovi Mike Livasovi někteří posluchači toto album považují za "příliš uječené". Mám přesně opačný názor - jsou to právě otevřeně exponované frontmanovy výšky, které mě dostávají do správných otáček (ok, občas jsou falešné). Ve spojitosti s povedenou hudbou amerického autora Austina Dixona jde o jasnou žánrovou volbu.
REXORIA - Imperial Dawn
Neobyčejně svěží dílo, u kterého na první dobrou zaujme skvělý zpěv frontwomanky Fridy Ohlin. S dalšími poslechy se začne obnažovat kompoziční rafinovanost, díky níž švédská kapela dokazuje, že i moderní power metal může být komponován atraktivně, nápaditě, a hlavně nepodbízivě.
SIGNUM REGIS - Undivided
Slovenská parta opět nezklamala. Její hitový power metal má - zejména na instrumentální úrovni - světové parametry, a kdyby byl daný žánr považován za mainstream, okupovali by königovci většinu rozhlasových stanic a museli být tzv. "ve vatě".
THE DONNER PARTY - Cutting Class
Crossover-thrash navazující na linii žánrových hrdinů M.O.D., a později Municipal Waste či Dr. Living Dead! Mistrovsky zvládnuté principy stylu, čisté řemeslo a vysoká tvůrčí nápaditost učinily z této desky dokonalou směsici výbušného a energií naducaného metalu. Za mě nejzábavnější thrashový počin roku.
TWILIGHT FORCE - At the Heart of the Wintervale
O skutečné kvalitě alb švédských fantastů většinou rozhodne čas. Zatímco některé předešlé zápisy postupnými poslechy rostly na síle, nejnovější počin láká spíše na jednotlivé skladby, nežli na svoji celoplošnou kvalitu. Pokud se symfonického power metalu týká, Twilight Force jsou pořád nejlepší, svůj náskok ale tentokrát příliš nenavýšili, spíše dali svým soupeřům šanci na zmenšení rozdílového skóre.
Další alba zasluhující pozornost (abecedně):
ASHRAIN - Requiem Reloaded
ASYLUM PYRE - Call Me Inhuman
BATTLE BORN - Blood, Fire, Magic and Steel
CATHALEPSY - Blood and Steel
EXCALION - Once Upon A Time
CHAMELION - Legends & Lores
IRON SAVIOR - Firestar
MAJESTY - Back to Attack
OBITUARY - Back from the Dead
RASCAL - Lost Beyond Reason
REBEL - Nenurial
SAINT DEAMON - League of the Serpent
SILVER BULLET - Shadowland
STORMBURST - III
THE LIGHTBRINGER OF SWEDEN - The New World Order
THEOCRACY - Mosaic
Thrashmetalový výběr (abecedně):
APOCRYPTH - Down to the Crypt
BLACK PESTILENCE - Chaotic Wisdom
BRAINSLUG - Brainslug
EXORCIZPHOBIA - Spiritual Exodus
GRAVERIPPER - Seasons Dreaming Death
HELLRIPPER - Warlocks Grim & Withered Hags
KASCK - Deal with the Devil
NERVOSA - Jailbreak
OLD - Dawn of Darkness
PEST CONTROL - Dont Test the Pest
RIFFOBIA - Riffobia
TEMPASHOT - Certified Dangerous
TERRIFIER - Trample the Weak, Devour the Dead
THE BLEEDING - Monokrator
TYRANEX - Reasons for the Slaughter
ULAMOG - The Hungirest of the Old Ones
Skladby roku:
Odkaz na YouTube playlist
|